Alternatif bir finansman aracı olarak barter ve barter'ın Türkiye'deki işletmelerde finansman amaçlı kullanımı
Barter as an alternative financial tool and its usage for financing businesses in Turkey
- Tez No: 162961
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ALTERNATİF BİR FİNANSMAN ARACI OLARAK BARTER VE BARTER'IN TÜRKİYE'DEKİ İŞLETMELERDE FİNANSMAN AMAÇLI KULLANIMI Yaşar ÖZ Danışman: Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN 2005 -Sayfa: 179 Jüri: Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN : Prof. Dr. Muammer YAYLALI : Prof. Dr. M. Suphi ORHAN : Prof. Dr. Reşat KARCIOĞLU : Doç. Dr. Mustafa UÇAR Takas ilk çağların ticaret yöntemi iken paranın değişim aracı olarak kullanılmaya başlaması ile zamanla önemini yitirmiştir. Ancak para, sağladığı kolaylıkla beraber faiz gibi önemli bir maliyet un surunu da beraberinde getirmiştir. Paranın maliyetinin gittikçe yüksek boyutlara ulaşması ve küresel ekonomik krizlere neden olması, insanları paranın maliyetini yok edecek yeni yöntemler bulmaya yönlendirmiş ve bunun sonucunda takas yolu ile ticaret, gelişmiş ve problemlerinden arınmış olarak yeniden ekonominin gündemine geri gelmiştir. Çok sayıda işletmenin bir arada takas yapmasını sağla yan Barter Sistemi, paranın maliyetini yok etmekle beraber işletmelerin finansman ihtiyaçlarını azaltı cı çeşitli avantajları da bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle, ekonomik krizler ve artan rekabet or tamında ayakta kalmak ve büyümek için ihtiyaç duyulan finansman miktarını, işletme kaynaklarını kullanarak azaltan Barter Sistemi küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha faydalı olabilmektedir. Çalışmamızın amacı, işletmeler için önemli faydalar sağlayan Barter Sisteminin finansman amaçlı kullanımını incelemek ve bu faydanın hangi düzeyde olduğunu tespit etmektir. Bu amaç doğ rultusunda, çalışmamızın birinci bölümünde Barter Sisteminin gelişimi, özellikleri, işleyişi, dünyada ve Türkiye'deki mevcut durumu, hukuki boyutu, muhasebesi ve sektörel kullanımları ayrıntıları ile incelenmiştir. İkinci bölümde Barter Sisteminin finansman sağlama özelliği, diğer finansman yöntemleri ile birlikte ele alınmış ve bir karşılaştırma yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, bu sistemin finansman amaçlı kullanımına yönelik sisteme üye firmalar arasında bir anket çalışması yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS BARTER AS AN ALTERNATIVE FINANCIAL TOOL AND ITS USAGE FOR FINANCING BUSINESSES IN TURKEY Yasar OZ Advisor: Prof. Dr. Muammer ERDO?AN 2005 -Page: 179 Jury: Prof. Dr. Muammer ERDO?AN : Prof. Dr. Muammer YAYLALI : Prof. Dr. M. Suphi ORHAN : Prof. Dr. Reşat KARCIO?LU : Doç. Dr. Mustafa UÇAR Clearing, the trade method of the early ages, has lost its importance in the course of time after money had been used as a medium of exchange. Although money makes things easier, it covers a cost component, interest. That the cost of money has increased fast over the time and resulted in global economic crises has encouraged people to find new methods to remove the cost of money. At the end, trade by the clearing system is put on the economic agenda. Barter system giving an opportunity of using the clearing system to a number of businesses has various advantages such that it removes the cost of money and decreases financial needs of businesses. The barter system is, in particular, more useful for the small and medium - sized businesses because it decreases financial quantity which is necessary for businesses to remain standing and growing over the period of economic crises and increasing competition. The main purpose of this study is to examine the financing-aimed usage of the barter system which is useful for businesses and to determine the utility level. In this context, the study consists mainly of three chapters. Development, characteristics, working, present occasion in Turkey and the world, legal structure, accounting and sectoral usage of the barter system has been examined in detail in the first chapter. The second chapter has been devoted to the comparison of the characteristics of obtaining financing of the barter with the other financial methods. Finally, a questionnaire related to financing-aimed usage of the barter system has been applied and evaluated.