Fen bilgisi dersinde, 'canlıların iç yapısına yolculuk' ve 'vücudumda neler var? çevremizi nasıl algılıyoruz?' ünitelerinde drama entegrasyonunun öğrencilerin fen başarılarına etkisi
Effect of the integration of drama technique on students' success in the units of 'Travel into the inner structure of living things' and 'What do I have in my body? How do we recognize the environment'
- Tez No: 162963
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN BAĞCI KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Eğitim ve Öğretim, Biography, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Baran 0ĞÜR Yüksek Lisans Tezi ' Fen Bilgisi Öğretimi Ânâbilim Dalı Tez Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Gilşen Bağa Kıhç Bu araştırmanın amacı, drama yönteminin fen öğretimine entegrasyonunun öğrencilerin fen başarılarına etkisini araştırmakta". Ayrıca araştırmada, öğrencilerin fen başarısının cinsiyete göre değişip değişmediği de incelenmektedir. Son olarak da, öğrencilerden toplanan nitel veriler doğrultusunda, öğrencilerin drama entegre edilen fen dersine karşı, duygu ve düşünceleri araştırılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol gruplu yan deneysel yöntem uygulanmıştır. Araştırmacılar tarafından geliştirilen bir test, deney ve kontrol grubuna öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Kontrol grubunda, dersler ders kitabındaki deney ve etkinlikler yapılarak işlenmiştir. Deney grubunda da dersler genelde ders kitabındaki deney ve etkinlikler yapılarak işlenmiş, fakat uygun konularda drama etkinlikleri derse entegre edilmiştir. Uygulama sonunda, deney grubundaki öğrencilerin Fen Bilgisi dersi ile ilgili düşüncelerini belirlemek için ya» çalışması yapılmıştır. Bağtınlî t-test sonuçları her iki grubun ortalamalarının öntestten sonteste kadar anlamlı bir farkla arttığım göstermiştir. Deney ve kontrol grupları öntestte bağımsız t-testi uygulanarak karşılaştırıldığında, kontrol grubunun ortalamasının deney grubunun ortalamasından istatistiksel anlamlı farkla yüksek olduğu bulunmuştur. İM grup sontestte karşıîaştırîîdığmda ise, deney grubunun ortalamasının kontrol grubunun ortalamasından istatistiksel anlamlı farkla yüksek olduğu bulunmuştur. Öntestte gruplar eşit olmadığı için, ANCOVA testi de uygulanmış ve alman sonuçlar da î-testinden elde edilen sonuçları destekleyerekVI deney grubunun sontestte kontrol grubundan daha önde olduğu sonucunu doğrulamıştır. Cinsiyetin öğrencilerin fen başarısına etkisini araştırmak için, iki-faktörlü ANOVÂ testi uygulanmıştır. Sonuçlar, cinsiyetin öğrencilerin fen başarısına istatistiksel anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Yazı etkinliği yoluyla toplanan nitel veriler, içerik analizi uygulanarak analiz edilmiştir. Sonuçlar öğrencilerin derse karşı olumlu duygu ve düşüncelere sahip olduklarını göstermiştir. Öğrenciler öğrendikleri fen bilgilerini daha iyi hatırladıklarını, daha iyi öğrendiklerini ve dersi etkili bulduklarını belirtmişlerdir. Anahtor Keilmelen Fen Bilgisi, Drama
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Baran Ö?ÜR Higer Education Thesis Feit BSgisl Öğretimi Anabilin! ©ah Advisor: Y»nL Boc. Br. Gilf en Bağcı Kılıç The aim of the study is to investigate the effect of the integration of drama technique into science cources on the students' success at science. The effect of gender on students' success and thoughts and feelings of the students were also investigated. This research study is a quasi-experimental study with experimental and control groups. Â science test developed by the researchers was applied as pre- and post-test to both experimental and control group. Science courses in the control group were taught by doing the experiments and activities in the textbook. Similarly, the courses in the experimental group was mainly taught by experiments and activities in the textbook, but drama activities were integrated where it was appropriate. In addition, a writing exercise about the course was done with the students in the experimental group to search their ideas about the science course that they had experienced. Paired t-test statistics showed that the differences between the means of pre-test and post-test scores were statisticaly significant at both groups. When both groups at the pre-test were compared by independent t-staiistics, it was shown that the mean of the control group was significantly higher than that of the experimental group. On the other hand, the mean of the experimental group was significantly higher than that of the control group at the post-test Since two groups were not equivalent at the pre-test, ANCÖVA statistics were also applied and pre-test scores were covariated. ANCOVÂ statistics supported the t-testIV statistics which indicated that experimental group were ahead of the control group at the posttest. In order to analyze the effect of gender on students' science success, two- way ANOVA statistics was applied. Results indicated that the gender did not have a statistically significant effect on student scores at the post-test. The qualitative data which were collected via the writing exercise were analyzed by content analysis technique. Results indicated that most of the students were positive toward the course. They mostly implied that they remembered the science knowledge better and learned more. They also found that the course was effective and exciting. Key Wsnts: Elementary Science, Drama