Resimsel, gizli ve ayrı koşullarda sunulan uyarıcıların imgeleme süresi ve hatırlatmaya etkisi
  1. Tez No: 1630
  2. Yazar: ŞENNUR KIŞLAK(TUTAREL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİREL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
69 ÖZET Bu araştırmanın amacı, dört değişkenin hatırlanan keli me sayısı ve imgeleme süresi üzerindeki etkilerini incelemektir. Söz konusu değişkenler; gizleme yönergesi (A), imgeleme süresinin ölçülmesi (C), nesne türü (D) ve imge türüdür (B). Denek olarak, birinci sınıfta okuyan 80 üniversite öğrencisi kullanılmıştır. 2x2x2x3 Faktörlü Son Faktörde Tekrar ölçümlü Deney Desenine uygun olarak toplanan verilerin çözümlenmesinde Varyans Analizinin kullanılması yoluyla, dört temel etki ve onbir ortak etkinin manidarlığı hakkında bilgi edini- lebilmiştir. Araştırmanın bulguları; gizleme yönergesi ile imgeleme süresinin Ölçülmesi değişkenlerinin hatırlanan kelime sayısını manidar olarak etkilemediği yolunda olmuştur. Gerek nesne türü ve gerekse imge türü değiş kenlerinin farklı düzeyleri ise, hatırlamayı manidar olarak etkilemektedir. Nesnelerin aynı kullanıldığı koşulda hatırlanan kelime sayısı, nesnelerin farklı kullanıldığı koşuldan daha fazla olmuştur. Ortak etki lerde de paralel sonuçlar gözlenmiştir: Gizli ve ayrı imge türü koşullarında, kelimeler aynı iken, kelime lerin farklı olduğu koşula göre hatırlama daha fazla olmuştur. Ayrıca gizleme yönergesi, imgeleme süresinin ölçülmesi ve nesne türü değişkenleri arasındaki ortak etki de manidar bulunmuştur. Resimsel, gizli ve ayrı imge türlerinde? ayrı imge türündeki kelimeler en az70 hatırlanırken, resimsel ve gizli imge türündeki kelime ler eşit düzeyde hatırlanmıştır. Resimsel ve gizli nesnelerin eşit düzeyde hatırlanmasına ve deneklerin çoğunluğunun gizli nesneleri imgede görmesine ilişkin bulgular, imgeleme kuramı ve Gibson "un üç boyutlu im gelemeye yer veren algı kuramı destekleyici yönde bulunmuştur. j
Özet (Çeviri)
71 ABSTRACT The purpose of this research is to investigate the effects of four variables on the number of words recalled and the duration of imagery. These four variables are; instructions to conceal (A), (the measurement of) the imaging time (C), object type (D) and image type (B). A total of 8 0 university freshmen served as subjects. Information about the significance of four main effects and eleven interaction effects were obtained by analyzing the data through an analysis of variance with a 2x2x2x3 factorial design with repeated measures on the last factor. The findings indicate that instructions to conceal and (the measurement of) the imaging time have no significant effect upon the number of words recalled. Different levels of both object type and image type variables, however, significantly effect recall. The number of words recalled in the condition where identical objects were used, was higher than the condition where different objects were used. Similar results were observed in the interaction effects: When the words were identical recall was higher in the concealed and separate image type conditions as compared to the condition where the words were different, In addition, the interaction effect among instructions72 to conceal, (the measurement of) the imaging time and the object type variables was found to be significant. Among the three types of images, recall was lowest for the separate image type words, the pictorial and concealed, image type words being recalled at the same level. The findings which indicate that recall is equal for.pictorial and concealed objects and that the majority of the subjects can visualize the concealed objects in the image, lend support both to the imagery theory and Gibson's theory of perception which involves three-dimensional imagery.