Kazdağı Göknarı (abies equi-trojani aschers. et sinten) ormanlarının hasılat ve amenajman esasları üzerine araştırmalar
Study on the yield and management basis of the Kazdağı fir (abies equitrojani aschers. et sinten) forests
- Tez No: 1629
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ERASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
-XIV- KISA QZET Bu çalışmada, Kazdağı Göknarı (Abies equi-trojani Aschers.et Sin- ten.)'nın yayılışı, saf meşcerelerindeki hacım ve hasılatın değişik yaş ve bonitet sınıf larındaki gelişme eğilimleri ve bu Göknarın saf veya hakim durumda bulunduğu meşcerelerden meydana gelen ormanların amenajman esasları araştırılmıştır. Bu amaç ile, önce Kazdağı göknarının doğal yayılışını gösteren bir harita düzenlenmiş ve bu alana dağıtılan deneme alanlarından toplanan materyalden faydalanarak, Çift Sirişli Söv de Hacım Tablosu, Tek Ağaç Ürün Çeşitleri Tablosu, Bonitet Tablosu, Hasılat Tablosu ve Ürün Çeşit leri Hasılat Tablosu yapılmıştır. Kazdağı göknarı ormanlarının işletil?* meşinde uygulanacak en uygun orman formu, işletme amaçlar! ve bu amaç arı gerçekleştirebilecek idare süreleri belirlendikten sonra, yayılış alanı içinde belirli bir bölge plan ünitesi olarak ayrılmış ve doğal ni telikte bir amenajman planı düzenlenmiştir. Bu plan verilerine dayanıla rak, aktüel kuruluşların optimale götürülmesinde esas alınacak düzenle me süreleri belirlenmiştir. ABSTRACT This study, investigates the range and developmental trends of volu me and yield in the pure stands grown on varying age and site classes, klso investigated ~in this study is the management basis of the Kazdağı Fir(Abies equi-trojani Aschers.et Sinten.). :::-' For this purposes map which shows the natural range of Kazdağı Pir developed. Following this map a Volume Table, a Single Tree Wood as sortments Table, a Sile Index Table, a TCormal Yield Table, a Wood Assot- ûents Yield Table were constructed using the data collected from the tri- pl plots distributed on the range area. After determining the forest form ianagement objectives, and rotations that will be applied to the forest >f Kazdağı Fir, a certain area was located on the range. Furthermore a latural management plan was prepered convenient for the purpose of re search in this area. Based on the data of this plan convertion periods ihich would be choosen in leading the actual structures to optimal we- le determined.
Özet (Çeviri)