Kemalettin Tuğcu romanları: Özgün bir popüler edebiyat türü
The novels of Kemalettin Tuğcu: An original genre in popular literature
  1. Tez No: 163005
  2. Yazar: MELİKE SILA ARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KALPAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Popüler edebiyat, Türkçe edebiyat eleştirisinde varlığı büyük ölçüde kabul edilmiş bir kategori değildir. Bu durum, yüksek edebiyat söyleminin sıklıkla“Edebiyat'ın kendisi olarak algılanmasından kaynaklanmaktadır. Edebiyatın bu yanlış alımlarıma biçimine dayanılarak, pek çok edebî metin, hatalı bir biçimde edebiyat dışı görülmüş ve bazı yazarlar kendilerine ilişkin karşı-söylemlerle edebiyat söyleminden dışlanmıştır. Böylesi yazarlardan biri olan Kemalettin Tuğcu (1902- 1996) ve onun popüler romanları, bu tezin konusunu teşkil etmektedir. Tezde, Kemalettin Tuğcu hakkındaki karşı-söylemin iki ayrı boyutu olduğu savunulmaktadır: Birinci boyut, Kemalettin Tuğcu romanlarının popülerliğiyle ilişkilidir. İkinci boyut ise, romanlarda işlenen temalarla ”arabesk kültür“ arasında kurulan yakın ilişkiye dayanmaktadır. Bu tez, Kemalettin Tuğcu hakkındaki karşı-söylemi popüler edebiyata odaklanarak çözümlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, popüler edebiyat kavramı tanımlanmaktadır ve Kemalettin Tuğcu romanlarından seçilen örneklem, anlatı yapıları incelenerek bu çerçeveye oturtulmaktadır. Bu tezden önce sıklıkla ”çocuk kitapları“ olarak nitelenen Tuğcu romanları, genç-yetişkin edebiyatı ile popüler edebiyat arasındaki ilişki göz önünde tutularak genç-yetişkin edebiyatına dahil edilmektedir. Bu romanların özgün bir popüler edebiyat türünü tanımladığı da tartışılmaktadır. Tezde, edebiyat ve toplum arasındaki ilişkinin önemi vurgulanmaktadır. Bu vurgu, ”arabesk" temaların açığa çıkarılarak çözümlenebilmesi için, Tuğcu 'nun romanlarındaki temalara ve anlatı yapılarına dikkat çekilmesine olanak tanır. Kemalettin Tuğcu romanları arabesk kültürün önemli bir parçasıdır. Öte yandan, bu tezde, alternatif bir yaklaşımla, romanların çaresizlik anlatılan olarak değil, umut anlatılan olarak okunması gerektiği öne sürülmektedir. Bu anlatılar, popüler edebiyatın direnişçi tabiatına tamamiyle uymaktadırlar. anahtar sözcükler: arabesk, çoksatar, edebiyat sosyolojisi, popüler kültür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Novels of Kemalettin Tuğcu: An Original Genre in Popular Literature Popular literature is not a widely accepted category in Turkish literary criticism. This is because the discourse of high literature is often perceived as the“Literature”itself. According to that misconception of literature, many literary texts are incorrectly regarded as“non-literary”and some writers are excluded from the discourse of literature by referring to the counter-discourses on them. Being one of those writers, Kemalettin Tuğcu (1902-1996) and his popular novels are the main concern of this thesis. The thesis argues that the counter-discourse on Kemalettin Tuğcu has two dimensions: The first dimension is based on the popularity of Tuğcu's novels. The second dimension relies on the close connection between the themes in the novels and“arabesk culture”. The thesis aims to analyze the counter-discourse against Kemalettin Tuğcu by focusing on the concept of popular literature. For that purpose, the concept of popular literature is defined and the novels of Kemalettin Tuğcu are regarded as examples of popular literature by focusing on the narrative structures in a sample of novels. Tuğcu's novels, which had been regarded as“books for children”prior to this thesis, are re-defined as examples of young-adult literature by carefully relating popular literature to young-adult literature. It is also argued that there is an original genre in popular Turkish literature that consists of the novels of Kemalettin Tuğcu. The importance of the relationship between literature and society is emphasized in the thesis. That emphasis leads to pointing out to the themes and the narrative structure of Tuğcu's novels, so that the“arabesk”themes are identified and analysed. The novels of Kemalettin Tuğcu are an important part of arabesk culture. On the other hand, the thesis offers an alternative approach by claiming that the novels may not be regarded as narratives of desperateness, but narratives of hope. These narratives completely fit into the resistant nature of popular literature. keywords: arabesk, best-seller, sociology of literature, popular culture. IV