Kadın şairde kadın: Şükûfe Nihal'in şiirleri
The woman in the women poet: Şükûfe Nihal's poems
  1. Tez No: 163004
  2. Yazar: KAYHAN TÜRKAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Şükûfe Nihal (1896-1973), Türkiye'nin modernleşme sürecinde önemli toplumsal değişimler geçirdiği bir dönemde (1909-1960) yapıtlarını yayımlamıştır. Batılı, lâik, ulusçu modele dayalı yeni ulus-devletin“yeni kadın”ı olarak birçok kadın derneğinde aktif görev almış, gazete ve dergilerde kadın haklarıyla ilgili yazılar yazmış, hikâye ve romanlarında kadın kahramanları öne çıkarmış ve şiirlerinde“kadın sesi”ni duyurmaya çalışmıştır. Şükûfe Nihal, toplumsal sorunlara karşı duyarsız davranan ve süsten başka bir şey düşünmeyen“umursamaz kadın”a karşı çalışkan ve ezilmiş olan“Anadolu kadını”nı yüceltmiştir. Şehirli ve eğitimli üst sınıfa mensup bir kadın olarak kendini sorunsallaştırdığı, ancak“şehirli kadın”adına bir söylem görülmeyen şiirlerinde aile ve çevre baskısı nedeniyle aşkını özgürce yaşayamamış bir“kadın sesi”duyulmaktadır. Şükûfe Nihal dönemin yaygın aydın tavrına uygun bir biçimde ataerkil cinsellik kalıpları içinde kadına yaklaşmıştır. Bir yandan çalışma ve öğretim hakkını savunarak kadının kamusal alana çıkmasını istemiş, diğer yandan asıl görevinin“annelik”,“eşlik”ve“ev kadınlığı”olduğunu savunarak özel alana çekilmesini beklemiştir. Bu çıkmazda feminist bir bakış açısına sahip olmayan bu“Cumhuriyet kızı”nın“geleneksel ben”iyle“modern ben”i çatışmıştır. Şiirlerinde de“geleneksel”ve“modern”bu iki kimlik arasında bocalayan, sıkışan ve bunalan“kadın sesi”duyulmaktadır. Yer yer Tevfik Fikret'in ve Beş Hececiler'in etkisi hissedilse bile tanrıça mitolojisinin dişilik arketiplerini ve“kadın gotiği”nin özelliklerini taşıyan şiirlerinde Şükûfe Nihal“kadın sesi”ni duyurmayı başarmıştır. anahtar sözcükler: Cumhuriyet kızı, feminist bakış açısı, kadın gotiği, kadın sesi, tanrıça mitolojisi, yeni kadın.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE WOMAN IN THE WOMAN POET: ŞUKUFE NIHAL'S POEMS Şukûfe Nihal (1896-1973) published her works in an era of ongoing significant social changes during Turkey's modernization period (1919-1960). She took active role in many women's societies as the“new woman”of the westernized, secular, and new nation-state based on the nationalist model; wrote articles on women's rights in newspapers and magazines; gave the main roles to heroines in her stories and novels, and strived to make“women's voice”heard in her poetry. Şukûfe Nihal, exalted the hard working and exploited“Anatolian woman”against the“indifferent woman”who is insensitive towards social issues, concerning herself only with adornment. In her poetry, she problematizes herself as an upper class and educated suburban woman. However, her poetry does not involve any discourse in the name of the“suburban woman.”A“woman's voice”is heard, but its owner cannot experience her love freely because of familial and social pressures. Şukûfe Nihal approached woman within the patriarchal sexual stereotype, in line with the widely acknowledged attitude by the intellectuals of her time. On the one hand, she defended the working and education rights for women, and wanted them to be visible in the public sphere. On the other hand, she expected her to return to the domestic sphere to carry out her primary tasks such as“motherhood,”“wifehood,”and“housekeeping”. Within this dilemma, the“traditional identity”and“modern identity”of this“Daughter of the Republic”without a feminist point of view, clashed. In her poetry, a“woman's voice,”trapped and depressed by this clash between tradition and modernity, is heard. Even though traces of Tevfik Fikret and Beş Hececiler can be detected here and there, Şukûfe Nihal has succeeded in articulating the woman's voice in her poetry, which bears the characteristics of feminine archetypes of mythological goddesses, and of“woman's gothic”. key words: Daughter of the Republic, feminist point of view, woman's gothic, woman's voice, goddesses of mythology, new woman. VI