İşbirliğine dayalı öğrenme ile modüler öğretim yönteminin birlikte uygulanmasının öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effects of the co-usage cooperative learning and modüler teaching method on student's academic success
  1. Tez No: 163025
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ İŞBİRLİĞİNE DAYALI ÖĞRENME VE MODÜLER ÖĞRETİMİN BİRLİKTE UYGULANMASININ ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİ Hasan Hüseyin ÖZKAN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Şükrü ADA 2005-SAYFA: 255+X Jüri: Prof. Dr. Zeki KAYA Yrd. Doç. Dr. Şükrü ADA Doç. Dr. Sırrı AKBABA Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ Yrd. Doç. Dr. Abamüslim AKDEMİR Bu araştırmanın amacı, işbirliğine dayalı öğrenme yöntemi ile modüler öğretim yönteminin birlikte uygulanmasının, öğrencilerin akademik başarısına etkisini belirlemektir. Araştırma, 2003- 2004 öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Ağrı Eğitim Fakültesinde yapılmıştır. Araştırmaya Sınıf Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gören ve“Öğretimi Planlama ve Değerlendirme”dersini alan ikinci sınıf öğrencileri katılmışlardır. Deneme modelinde olan araştırma, her biri 30 öğrenciden oluşan üç deney ve bir kontrol grubu olmak üzere, dört grup üzerinde yürütülmüştür. Araştırma, öntest-sontest ve deney-kontrol grubu desenine uygun olarak planlanmıştır. Deney- 1 grubunda“işbirliğine dayalı öğrenme yöntemi”, deney-2 grubunda“modüler öğretim yöntemi, deney-3 grubunda ”işbirliğine dayalı öğrenme yöntemi ve modüler öğretim yöntemi“ birlikte ve kontrol grubunda ise ”geleneksel yöntem“ uygulanmıştır. Bütün gruplarda, ”Öğretimi Planlama ve Değerlendirme“ dersinin kapsamında yer alan ”Eğitimde Amaçlar“ ve ”Eğitimde Ölçme Araçları" konuları işlenmiştir. Bu konularla ilgili olarak iki modül geliştirilmiştir. Veriler başarı testi ve tutum ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların özeti şunlardır.. Bütün deney grupları, kontrol grubuna göre daha başarılı olmuşlardır.. İşbirliğine dayalı öğrenme yöntemiyle modüler öğretim yönteminin birlikte uygulandığı deney-3 grubu bütün gruplardan daha başarılı olmuştur.. İşbirliğine dayalı öğrenme yönteminin uygulandığı deney-1 grubu ile modüler öğretimin uygulandığı deney-2 grubu arasında öğrenci başarısı açısından anlamlı bir fark elde edilmemiştir.. Deney-3 grubu öğrencileri, uygulanan öğretim yöntemleri ve öğretim materyali (modüller) hakkında olumlu tutumlara sahiplerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS THE EFFECTS OF THE CO-USAGE OF COOPERATIVE LEARNING AND MODULAR TEACHING METHOD ON STUDENTS' ACADEMIC SUCCESS Hasan Hüseyin ÖZKAN Supervisor: Assist. Prof. Dr. Şükrü ADA 2005-SAYFA-255+X JürhProf. Dr. Zeki KAYA Assist. Prof. Dr. Şükrü ADA Assoc. Prof. Dr. Sırrı AKBABA Assist. Prof. Dr. Selami SÖNMEZ Assist. Prof. Dr. Abamüslim AKDEMİR The main purpose of this study is to determine the effects of the co-usage of cooperative learning method and modular teaching method on students' academic success. This research was carried out at Atatürk University Ağrı Education Faculty in 2003-2004 academic year. The experimental groups and the control group, each consisting 30 students who attended“Planning Teaching and Evaluation”course, were selected from the students of the Department of Primary School Teaching. This experimental research was carried out on three experimental groups and one control group. Pretest-Posttest and Experimental-Control Group design was used in this research. In Experimental Group- 1,“cooperative learning method”, in Experimental Group-2,“modular teaching method, in Experimental Group-3 'cooperative learning method together with modular teaching method and in Control Group ”traditional teaching method was used. The subjects of“The Objectives in Education”and“Testing Tools in Educution”which were in the scope of“Planning Teaching and Evaluation”course were taught in all groups. Two modules were developed related to these subjects. The data were acquired with an achievement test an attitude scale. The summary of the obtained results of this research is as follows:. All experimental groups were found to be more successful than the control group.. Experimental Group-3, in which the cooperative learning method and modular teaching method were applied together, was found to be more successful than all the groups.. In terms of students' success, there was no significant difference found between Experimental Group- 1 and Experimental Group-2.. The students of Experimental Group-3 stated positive opinions about the applied teaching methods and teaching materials (modules).