Avrupa Birliği'ninTürkiye'deki KOBİ'lere yönelik fonları ve kullanım koşulları; Erzurum ili üzerine uygulama
The European Union's funds towards small and medium sized enterprises (SME's) in Turkey and their conditions of use; An application in the city of Erzurum
  1. Tez No: 163026
  2. Yazar: AHMET FATİH AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK EMSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AVRUPA BİRLİĞİ'NİN TÜRKİYE'DEKİ KOBİ'LERE YÖNELİK FONLARI VE KULLANIM KOŞULLARI; ERZURUM İLİ ÜZERİNE UYGULAMA Ahmet Fatih AYDEMİR Danışman : Doç. Dr. Ö.Selçuk EMSEN 2005 - SAYFA: 115 Jüri : Doç. Dr. Ö.Selçuk EMSEN Doç.Dr. Osman DEMİRDÖĞEN Yrd. Doç. Dr. Alaattin KIZILTAN Bu çalışmanın başlıca amacı; Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki KOBİ'lere yönelik fonları ve kullanım koşullan hakkında bilgi vermek ve Erzurum ilindeki KOBİ'lerin bu fonlardan bilgi sahibi olup olmadıklarını, bu fonlardan ne kadar yararlandıklarını anket çalışması ile araştırmaktır. Çalışma bu amaç doğrultusunda üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Avrupa Birliği ve Türkiye'deki KOBİ tanımları verilerek, KOBİ'lerin Türkiye ekonomisi içindeki yeri ve sorunları ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki KOBİ'lerin katılımına açık mali fonlar ve programları ile birlikte fonların kullanım koşullan ve KOBİ'lerin AB'nin fonlarına başvuru için gerekli olan proje hazırlama prosedürü tanıtılmıştır. Bu çerçevede hazırlanan projelerin kabul edilmemesine neden olan aksaklıklar ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde Erzurum ilinde KOBİ'lere uygulanan anketin sonuçlan değerlendirilmiş ve bu değerlendirmeler ışığında, il ölçeğinde girişimcilik anlayışında ve AB hakkında bilgi eksikliklerinin yaygın olduğu belirlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE EUROPEAN UNION'S FUNDS TOWARDS SMALL AND MEDIUM- SIZED ENTERPRISES (SME's) IN TURKEY AND THEIR CONDITIONS OF USE; AN APPLICATION IN THE CITY OF ERZURUM Ahmet Fatih AYDEMİR Advisor : Assoc. Prof. Dr. Ö.Selçuk EMSEN 2005- PAGE: 115 Jury : Assoc. Prof. Dr. O. Selçuk EMSEN Assoc. Prof. Dr. Osman DEMİRDÖ?EN Assist. Prof. Dr. Alattin KIZILTAN The aim of this study is to inform of the European Union's funds towards small and medium-sized enterprises (SME's) in Turkey and their conditions of use and investigate whether or not the SME's in Erzurum city are aware of these funds and to what extent they take advantage of benefit these funds by conducting a poll. So the study is composed of threeparts. In the first chapter, the place and the problems of SME's in Turkish economy are put forth by giving the definitions of the SME's in the EU and Turkey. In the second chapter, The European Union's financial funds and programs open to the participation of the SME's in Turkey as well as the conditions of the use of these funds and the procedure of project preparation necessary for the application of these SME's to EU funds are introduced. Defects causing the projects prepared for this purpose not to be accepted are put forth. In the third section, the results of the survey conducted to the SME's in the city of Erzurum are evaluated and in the light of these evaluations itis concluded that entrepreneurial mentality and lack of information on EU is common in the city.