Greenhouses and palaces of Kundu-Antalya: A case of economic territorialization in rural Turkey
Kundu-Antalya'nın seraları ve sarayları: Türkiye kırsalında bir iktisadi anlaşma örneği
  1. Tez No: 163033
  2. Yazar: ENİS KÖSTEPEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAFER YENAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
KISA ÖZET Kundu-Antalya'nın Serabın ve Sarayları: Türkiye Kırsalında bir İktisadi Alanlaşma örneği Enis Köstepen Bu çalışma Türkiye ekonomisinin neoliberal yemden yapılanmasınının kırsal bölgelere ve buralardaki yaşamlara etkisini inceliyor. Tez, 1980'lerden itibaren neoliberal yeniden yapılanmanın kırsal bölgelerdeki iktisadi alanlaşmalarda yarattığı değişikliklerle ve ortaya çıkardığı yeni iktisadi alanlaştırmalarla kendisini gösterdiğini iddia ediyor. Tez bu süreçleri Akdeniz Bölgesi'nde Antalya ilinde yer alan Kundu köyündeki sosyal ve ekonomik değişimlere bakarak inceliyor. Turizm ve seracılık neoliberal yemden yapılanmada ortaya çıkan ve kendilerini bölgede alanlaştıran iki ekonomik faaliyet olarak inceleniyor. Bu çalışma iktisadi alanlaşmalardaki değişimin, doğayı temellük etmenin yeni yollarının ortaya çıkması ya da var olan yolların değişmesiyle mümkün olduğunu iddia ediyor. Araştırma Kundu'da yapılan saha çalışması sırasında yapılan birebir görüşmelere, istatistiklere ve çeşitli ikinci kaynakların taranmasına dayanıyor. Çalışmanın son bölümü ise devletin tütün, çay ve şekerpancarı gibi ürünlerin üretimindeki rolünün neoliberal yeniden yapılanmada nasıl değiştiğine bakarak, sürecin var olan iktisadi alanlaşmaları nasıl etkilediğine bakıyor. Sonuç olarak tez neoliberal yeniden yapılanmanın özellikle bölgeler arasındaki farklılıkları, iktisadi alanlaşmaları etkileyerek keskinleştirdiğini iddia ediyor. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Greenhouses And Palaces Of Kundu- Antalya: A Case Of Economic Territorialization In Rural Turkey Enis Köstepen This study examines the impact of neoliberal restructuring in the economy, on the Turkish countryside and rural livelihoods. The main argument is that, neoliberal restructuring manifests itself on rural Turkey through shifting the existing patterns of territorialization of economic activities and initiating the emergence ofnew ones since the 1980's. The study looks at these processes by means of a detailed analysis of the social and economic transformations in a village, Kundu, Antalya in the Mediterranean region. Tourism and greenhouse production are examined as two territorializing economic activities with neoliberal restructuring. The thesis argues that the changes in territorialization of economic activities become possible either through the introduction ofnew ways of appropriating nature and/or a change in the existing modes of appropriation. Interviews made during field research in Kundu and Antalya, statistics and secondary sources are the main resources for the research. The last part of the study looks at the changing role of the state in the production of crops like tobacco, tea and sugar beet in neoliberal restructuring an its affects in territorialization of the production of these crops. The study concludes that neoliberal restructuring sharpens the level of differentiation, especially at the regional level, through its impact on territorialization. ui