The impact of family environment, self-concept, and school attitude on 9th grade students' academic achievement
Aile ortamı, benlik algısı ve okul tutumunun 9. sınıf öğrencilerinin akademik başarısına etki
- Tez No: 163034
- Danışmanlar: DR. AYŞE CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin okul başarısına, aile ortamı, benlik algısı, ve okul tutumunun etkisini araştırmaktadır. Orta gelir düzeyine sahip iki devlet lisesinden 288 (133 kız/155 erkek) 9. sınıf öğrencisi bu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmaya katılan her bir öğrenci demografik bilgi formuyla beraber aile ortamı, benlik algısı ve okul tutumu ölçeklerinin Türkçe formlarım doldurmuşlardır. Çalışmadan elde edilen veriler, pearson korelasyon yöntemi, çoklu regresyon analizi ve varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Aile Ortamı Ölçeği, Piers-Harris'in Çocuklarda Kendilik Anlayışı Ölçeği, ve Okul Tutumu Ölçme Anketi kullanılarak yapılan çalışmada, akademik başarının, en çok öğrencilerin okul tutumundan etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır (r=.22). Araştırmanın sonuçlarına göre 9. sınıf öğrencilerinin akademik başarısını arttırmak, onların okula karşı tutumlarının olumlu hale getirilmesi ile mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the predictor role of family environment, self- concept, and school attitude on children's academic achievement. The sample of the study consists of 288 (133 girls/155 boys) students in grade 9 who are enrolled in two public high schools of middle SES level. Each participant provided self-report data that included general demographic information, as well as the Turkish version of family environment, self-concept, and school attitude measures. For the data analysis, Pearson correlation, multiple regression simultaneously, and one-way ANOVA procedures were utilized. Findings from the study indicate that among the three independent variables, namely family environment, measured by the Family Environment Questionnaire (FEQ, Fowler, 1980), self-concept, measured by the Piers-Harris Self-concept Scale (WIFAM, Piers-Harris, 1969), and school attitude, measured by the School Attitude Assessment Survey-Revised (SAAS-R, McCoach, 2000), the best predictor of academic achievement is attitude towards school (r=.22). The findings suggest that it is possible to improve 9th grade students' academic achievement by helping them to develop a positive attitude towards school.