Microprocessor controlled board test system
  1. Tez No: 16304
  2. Yazar: M.FİKRET ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÖZMEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özet Bu tezde mikroişlemci kontrollü programlanabilir bir şase test sistemi geliştirilmiştir. Elektronik Endüstrisin de üretilen cihazların yine elektronik yöntemlerle test edilmesi gerekmektedir. Bu işlemin şekli elektronik şasenin yapısına bağlı olarak değişir. Bu testler üretimin akışı esnasında yapıldığından hem kısa sürede, nemde hassas bir biçimde yapılması gerekmektedir. Bilinen ölçüm cihazları ve test jiklerinin üretimi ve mühendisliği pahalıdır. Dahası bunlar tek tip cihazlardır. Mikroişlemcili sistemler aynı işlemleri yaparlar ama yazılım aracılığıyla geliştirilebilirler. Bunun anlamı donanımın aynı kaldığıdır. Bu nedenleri gözönünde bulundurarak bir programlanabilir yüksek performanslı test sistemi Özel şase test yöntemleri için geliştirilmeye çalişilmiştir. Sistemde 10 MHz de çalişabilen 8088-1 micro işlemcisi ve çevre elemanları kullanılmıştır. Kontrol ünitesi sekiz kesinti kanalı, 64KB ROM ve 32 KB RAM içermektedir. Böylece programın istenildiği kadar geliştirilmesine yetecek yer sağlanmıştır. Kontrol ünitesi diğer ünitelere ortak bir bus sistemi aracılığıyla bağlanmaktadır. Test edilen şasenin belirli koşullar altında, belirli noktalarında ki gerilimleri ve frekansları 'ölçülerek beklenen değerler arasında olup olmadığı değerlendirilir.' Ölçümler sırasında güvenirliği arttırmak için her noktadan pek çok kez veri alınır ve bunların ortalama değeri sonuç olarak değerlendirilir. Sistem, bütün test koşullarını ve parametrelerini her test aşaması için otomatik olarak hazırlamaktadır. Ölçümler önceden programlanan test işlemine göre adım adım yapılır, ölçüm ve test sonuçlarının bilgisayara aktarılabilmesi sayesinde istatistiki veriler elde edilebilmektedir. Şase numarası, tarih, zaman gibi bilgilerde 'ölçüm sonuçlarına eklenebilmektedir. Bir terminal kullanıcının sistemle iletişimini sağlar. Böylece kullamcı sisteme komut verebilir veya yeni bir test işlemini programlayabilir veya 'ölçüm sonuçlarını terminal ekranından alabilir. Bu sistem yazılımı değiştirilerek geliştirilebilir. Yedek ortak taşıt konnektörleri aracılığıyla sisteme donanım olarak eklemeler yapmakta mümkündür. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a microprocessor controlled, programmable board test system is developed. In electronic industry, manufactured boards are tested with electronic methods. The form of these testing methods depends on the boards structure. These tests are done during production so they must be completed in a short time with high accuracy. Ordinary test equipments are expensive to engineer and to manufacture. Also, they are one-of-a-kind device. Microcomputer systems perform the same function, but are developed via software only. This means that hardware remains the same. By considering these reasons, a programmable, reliable and high performance test system for special board test methods is developed. In this system an 8088-1 microprocessor, which runs at 10 MHz clock speed, and its peripherals are used. Microprocessor unit includes eight interrupt channels, 64 KB ROM and 32 KB RAM memory. Enough room for software improvement and system expantion is provided. This microprocessor unit is connected to other units via a common bus system. The voltages and frequencies of certain points of the board under test are measured by providing required conditions and test parameters and then results are compared with expected values. In order to improve accuracy of the measurement, hundreds of samples are taken from test points and their average values are calculated as resultant measurement values. System will automatically prepare all necessary test conditions and parameters for every test step. Measurements are done step by step according to previously programmed test procedure. Measurements and tests result can be transmitted to a computer so some statistical data are easily gathered. It's possible to add chassis number, time and date of information to the measurement results. A terminal display enables the user to communicate with the system. Thus he can give commands to the system or program the system for a new test procedure or get measurement results from terminal display. This system can be developed by changing its software. Also, its possible to make hardware extensions by using spare common bus connectors. m