Kırka tinkal cevheri ve konsantresinin zenginleştirilme olanaklarının araştırılması
- Tez No: 16305
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ AYTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gününüz teknolojisinde, bor tuzlarının pek çok endüstri dalında aranılan girdilerden biri olması ve ülkemiz bor rezervinin, dünya bor rezervinin %61'ine sahip oluşu bu konunun Türkiye iğin önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada önce, bor mineralleri ve bileşikleri, Türkiye'deki ve dünyadaki bor yatakları, rezervleri, üretim teknolojisi ve ekonomisi hakkında öz bilgiler verilmiştir. Etibank Kırka Boraks İşletmesi 'nden alınarak üniversite laboratuvarına getirilen tinkal cevheri ve konsantrelerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenerek bunlarla karıştırma-yıkama, flotasyon, çözeltmeve flokülasyon deneyleri yapılmıştır. Zengini eştirme deneyi erinde kullanılan tinkal cevheri %23.30 B2Q3, 1-6 mm tane iriliğindeki iri konsantre %32.50 B2O3, 0-1 imi tane iriliğindeki ince konsantre %34.21 BaOa içermektedir. Ufalama eleme deneyleriyle cevherin tane irilik ve BzOj dağılımları tespit edilmiştir. Değişik tane irilik fraksiyonlarındaki %B20a tenor 1 erinde önemli bir farklılık görülmemiştir. Karıştırma-yıkama deneyleriyle 1-6 mm tane iriliğindeki konsantrenin tenorunun arttırılmasına çalışılmıştır. Su ile yapılan konsantrenin yıkanması çalışmalarında B2O3 'in çözünerek kayıplara neden olduğu görüldüğünden, BaOa'ce doygun hale getirilmiş çözeltiler ile de karıştırma-yıkama deneylerine devam edilmiştir. 400 d/d karıştırma hızı ve 3 dakikalık süreyle yapılan yıkama işleminde tenor %34.51 B2O3 seviyesine %93.8 verim ile, 600 d/d karıştırma hızı ve 25 dakikalık süreyle yapılan yıkama işleminde ise %36.11 B2O3 seviyesine %79.4 verimle yükselmiştir. Flotasyon deneylerinde mevcut literatürde kolemanit ve tinkal cevherleri için uygunluğu tespit edilmiş olan şartlar tatbik edilmiştir, önce saf tinkal ile sonra tamamı 0.3 mm al tına öğütülmüş cevher numunesi ile flotasyon çalışmaları yapılmıştır. Cevher numunesi ile yapılan deneylerde, kilin yüzdürülüp tinkal in bastırıldığı ters flotasyondan olumlu sonuç alınamamıştır. Tinkal in yüzdürüldüğü flotasyon çalışmalarında, ince kilin f lotasyonu olumsuz yönde etkilediği görülerek ince kilinden ayrılmış numune ile deneylere devam edilmiştir. Bu çalışmalarda en uygun reagens cinsi, reagens miktarı ve flotasyon süresini belirlemek maksadıyla seri deneyler yapılmıştır. Eh iyi sonuç 1750 'şer gram R 801 şer 825' in birlikte kullanıldığıve flotasyon süresinin 5 dakika alındığı deneyde elde edilmiştir. Ancak tenorun %35.32 B2(fe seviyesine yükselmesine karşın verim %38.16 gibi çok düşük bir değerde kalmıştır. Çözeltme işlemi cevher ve konsantre numuneleri ile ayrı ayrı yapılarak sıcaklığın ve karıştırma süresinin çözeltmeye etkileri araştırılmıştır. Karıştırma hızı 600 d/d sabit tutularak 98 °C'deki su ile numune muamele edildiğinde, numunedeki B2Q»'in tamamının çözeltiye geçebilmesi için 24 dakikalık bir süre gerekmektedir. Oda sıcaklığında başlanarak yapılan çözeltme işleminde ise bu süre 27 dakika olmaktadır. Flokülasyon deneylerinde Kırka Bor Türevleri Tesisi' nde kullanılan (AN 913 HD ve AN 920 HD) flokülantlar kullanılmıştır. Kil miktarının ve fi okul ant miktarının fi okul asy ona etkileri tespit edildikten sonra üç kademeli flokülasyon deneyleri yapılmıştır. Kil miktarının artması belli bir noktaya kadar flokülasyonu etkilemez görünürken, bu sınır aşıldığında çökelme zorlaşmakta ve çökelek hacminde ani bir artış olmaktadır. F lokülantın aşırı miktarda kullanılması flokülasyonu olumsuz yönde etkilemektedir. Gereğinden fazla miktarda f lokül ant kullanıldığında iri fakat gözenekli salkımlar meydana gelmekte ve bu salkımlar çökelek hacmini arttırmaktadır. Üç kademeli flokülasyon deneyleri cevher ve konsantre ile karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Önce numuneler çözeltme işlemine tabi tutulmuş sonra flokülasyon işlemine geçilmiştir. Üç kademe sonunda konsantredeki B2O3 %96.2 verimle, cevherdeki B2O3 %92.41 verimle kazanılmaktadır. Flokülant sarf iyatı konsantre ile yapılan deneyde 0.071 kg/t B2O3, cevher ile yapılan deneyde 0.525 kg/t B2O3 olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SOMVR7 In today's technology, borax salts are extensively used in many industries. Turkey has 61% of the world borax reserves. Therefore, borax is crucial for Turkey. In this study; first, a literature survey about borax minerals, its compounds, borax deposits and reserves was made. Production technology and economics of borax were also investigated. Later, tincal ore and concentrates from Kırka Borax Complex in Eskişehir, Turkey were concentrated by scrubbing-washing, flotation, dissolution, and flocculation. The run-of-mine ore contains 23.3% B2O3, 1-6 mm coarse con centrate 32.5% B2Q3 and 0-1 mm fine concentrate 34.2% B2O3. Size-by-size B2O3 distribution was determined by grinding and screening. It was found that there was not much difference in B2O3 grade at different size classes. 1-6 mm coarse concentrate was concentrated by scrubbing-washing in laboratory scale. Since B2O3 readily dissolves in water, saturated solutions were used in these tests. At a mixing speed of 400 rpm and 3 minutes washing, the B2O3 grade was increased to 34.5% at a recovery of 93.8%. At 600 rpm and 25 minutes washing, the B2O3 grade was increased to 36.1% at a recovery of 79.4%. In flotation tests, the optimum conditions found in previous studies were tested. First pure tincal and later 100% -0.3 mm ore were used. The main objectives of flotation tests were to find the best reagents, reagent dosages and flotation time. Reverse flotation, where clay is floated and tincal is depressed, was found better with ore samples. Tincal flotation after clay removal was also tested. The optimum reagent was a mixture of R 801 and R 825 at a dosage of 1750 g/t, each and optimum flotation time was 5 minutes. The highest B2O3 grade obtained was 35.2% at a recovery of 38.2%, which is quite low. In the dissolution study, the effect of temperature and mixing time on dissolution was investigated using the ore and concentrate. At 600 rpm and 98 °C, all of the B203 dissolved in 24 minutes. At room temperature, the sample was dissolved in 27 minutes.In flocculation tests, AN 913 HD and AN 920 HD flocculants, which are currently used at Kırka concentrator, were tested. First, the effect of clay and f locculant amount on f locculation was determined. Then, three-stage f locculation tests were performed. An increased clay content did not affect the f locculation reversely at a certain point. Afterwards, f locculation was prohibited. At a high f locculant dosage, very big floes occured and they settled very fast. But, the settled volume became larger. Three-stage f locculation tests were carried out using both the ore and the concentrate. After dissolution, f locculation tests were performed. Recovery for ore was 92.4% and for concentrate 92.6%. Flocculant consumptions were 0.071 kg/t and 0.525 kg/t, respectively.