Öğrenme nesnelerine dayalı bir içerik geliştirme sisteminin hazırlanması ve öğretmen adaylarının nesne yaklaşımı ile içerik geliştirme profillerinin belirlenmesi
Developing a learning object based content development system and determining the object based content desing profiles of pre-service teachers
- Tez No: 163054
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SONER YILDIRIM, DOÇ.DR. ÜSTÜN ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÖĞRENME NESNELERİNE DAYALI BİR İÇERİK GELİŞTİRME SİSTEMİNİN HAZIRLANMASI VE ÖĞRETMEN ADAYLARININ NESNE YAKLAŞIMI İLE İÇERİK GELİŞTİRME PROFİLLERİNİN BELİRLENMESİ Selçuk KARAMAN Danışman: Doç. Dr. Üstün ÖZEN Ortak Danışman: Doç. Dr. Soner YILDIRIM 2005-SAYFA:231 Jüri: Doç. Dr. Üstün ÖZEN Doç. Dr. Soner YILDIRIM Prof. Dr. Samih BAYRAKÇEKEN Prof. Dr. Sibkat KAÇTIOĞLU Doç. Dr. Servet BAYRAM Doç. Dr. Uğur YAVUZ Yrd. Doç. Dr. Abdullah NARALAN Bu çalışmanın amacı, nesne ambarı ve yazarlık ortamından oluşan bir içerik geliştirme sistemi tasarlamak ve öğretmen adaylarının içerik geliştirme sürecinde bu sistemi ve öğrenme nesnelerini nasıl kullandıklarını ortaya çıkarmak, ayrıca adayların nesne yaklaşımına ilişkin görüşlerini belirlemeye çalışmaktır. Bu çalışmada, sunucu/istemci mimarisine göre bir nesne ambarı ve bütünleşik bir içerik geliştirme ve paketleme aracı hazırlanmıştır. Sistemde çoğunluğu kimyasal bağlar konusunda olmak üzere, kimya konularına ait farklı niteliklerdeki yaklaşık 5000 adet nesne yer almaktadır. Sistemin geliştirilmesini takip eden araştırma sürecinde, tek ölçmeli model Ve durum çalışması modeli kullanılmıştır. Bu araştırmada, 119 kimya dersi öğretmen adayı 5 hafta süreyle hazırlanan sistemi kullanarak nesneye dayalı içerik geliştirme uygulamaları yapmışlardır. Araştırmaya ilişkin veriler hem nicel hem de nitel yöntemlerle toplanmış ve analiz edilmiştir. Sistem kayıtlan, anketler, mülakatlar, uzman değerlendirmeleri ve doküman analizi sonuçları, veri kaynaklan olarak kullanılmıştır. Verilerden, adayların nesne arama, seçme ve birleştirme işlemlerinde izledikleri yollar, bunları etkileyen unsurlar ve materyal geliştirme profilleri ortaya çıkarılmıştır. Nesne yaklaşımı, uygulamaya katılan öğretmen adayları tarafından oldukça olumlu karşılanmıştır. Araştırma sonuçlan, bu yaklaşımın, içeriklerin farklı kişiler tarafından farklı bağlamlarda kullanılabilmesine, içeriklere hızlı ve kolay bir şekilde erişilebilmesine ve içeriklerin ihtiyaçlara göre özelleştirilebilmesine imkan sağladığını ortaya koymuştur. Öğretmen adaylarının, bilgisayar kullanma yeterliğinin düşük ya da yüksek olmasına bağlı olmaksızın, nesne yaklaşımıyla kaliteli içerikler hazırlayabildikleri izlenmiştir. Araştırmada, çoğunlukla içerik tabanlı ve tümdengelime dayalı bir tasarım sergileyen öğretmen adaylarının konu sunumu, soru, resim ve simülasyon tipindeki nispeten küçük boyutlu nesneleri daha çok kullandıkları görülmüştür. Araştırma sonuçlarının; nesne ambarı platformu oluşturulması, nesnelerin tasarlanması ve geliştirilmesi, nesnelerin kataloglanması ve nesnelere erişim, arama ve birleştirme uygulamalarının hazırlanması aşamalarında başvurulabilecek bir kaynak niteliği taşıdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ph. D. THESIS DEVELOPING A LEARNING OBJECT BASED CONTENT DEVELOPMENT SYSTEM AND DETERMINING THE OBJECT BASED CONTENT DESIGN PROFILES OF PRE-SERVICE TEACHERS Selçuk KARAMAN Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Üstün ÖZEN Co-supervisor: Assoc. Prof. Dr. Soner YILDIRIM 2005-PAGE:231 Jury: Assoc. Prof. Dr. Üstün ÖZEN Assoc. Prof. Dr. Soner YILDIRIM Prof. Dr. Samih BAYRAKÇEKEN Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU Assoc. Prof. Dr. Servet BAYRAM Assoc. Prof. Dr. Uğur YAVUZ Assist. Prof. Dr. Abdullah NARALAN The aim of this study is to develop an object-based content development system which includes a learning object repository and an integrated authoring tool and to investigate how pre- service teachers use this system and learning objects in the object-based content development process. It is also aimed to determine their views about learning object approach. In this study, a learning object repository and an integrated content developing and packaging tool were designed according to client/server architecture. This system has approximately 5000 objects with different properties relating to chemistry, most of which are about chemical bonds. In the process of research following development of the system, one-group posttest-only design and case study design were employed. In this research, 119 chemistry pre-service teachers carried out object-based content development applications during five weeks by using newly developed system. Data were collected and analyzed by quantitative and qualitative means. Data sources are system logs, scales, interviews, expert evaluation of developed contents and results of document analysis. Pre-service teachers' searching, selecting and aggregating of learning objects, content development profiles and related factors were obtained from the data. The learning object approach was perceived positively by the pre-service teachers. The results of the research reveals that learning object approach enables content to be used by different people in different contexts, to be accessed easily and quickly and to be customized. It was found that, no matter how their computer competency skills are, teachers can develop effective contents by learning object approach. It was also seen that the pre-service teachers, who mostly showed deductive and content based design approach, commonly used relatively small objects, resource types of which are like narrative text, question, figure and simulation. It could be said that the findings can be a source to utilize in developing learning object repository, in designing and indexing of objects, in the preparation stages of applications of accessing searching and aggregating of objects.