Dindarlık olgusu ve dindarlığı ölçme girişimleri
Religiosity facts and attempts to measure religiosity
- Tez No: 163088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada din, dindarlık olgusu ve dindarlığın ölçümü konuları ele alınmıştır. Dindarlığın ölçülmesi sayesinde insanların dini inançlarını ne derecede benimsedikleri ve dinden beklentileri daha iyi tespit edildiğinden dolayı, dindarlık ölçekleri din psikolojisi disiplininde oldukça önemsenmektedir. Araştırmada öncelikle ölçüme konu olan din ve dindarlık kavramları üzerinde durulmuştur. Bu olguların tanımlanmasından sonra dindarlık ölçeklerine geçilmiş bu bölümde dindarlık ölçeklerinin tanımı, özellikleri, önemi ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. Araştırmada ayrıca ülkemizde ve yurtdışında geliştirilmiş ve uygulanmış olan bazı dindarlık ölçekleri tanıtılmıştır. Sonuç olarak, ülkemizde dindarlık ölçeklerinin geçmişi batılı örnekleri ile kıyaslandığında aynı dönemde başlamış olmasına rağmen, bu konuda batıda yapılan çalışmalardan çok daha az çalışma yapıldığı söylenebilir. Bununla birlikte son on yılda ülkemizde bu alanda çalışmalar hızlanmış ve yaygınlaşmıştır
Özet (Çeviri)
In this work, the religion, religious and religious measurement were studied. Measuring of the religious is very important in Psychology of Religion because of it can determine how human's accept religious beliefs and fix better people's desires from religion. In research firstly, the religion and religious concepts which are subject of the measurement, were studied. After defining these concepts, religious measurement was studied. In that chapter, defining, characteristics, importance and variations of the religious scales was explained. In addition, some religious scales which were developed and administered in our country and in abroad were introduced in the research. In the result of our study, we realized that we have less studies on the measurement of the religious, although the studies about Religious measurement was began in the same time period with the West. However, religious measurement studies have been accelerated and widespread for last ten years.