İslam Hukuk düşüncesinde yasama yetkisi (Hz. Ömer dönemi)
The legislation authority in thought of Islamic Law (the time of Caliph Omar)
- Tez No: 163089
- Danışmanlar: PROF.DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ İSLÂM HUKUK DÜŞÜNCESİNDE YASAMA YETKİSİ (Hz. ÖMER DÖNEMİ) Muammer VURAL Danışman : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ 2005-SAYFA: \TH + 197 Jüri : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Prof. Dr. Hamza AKTAN Prof. Dr. H. İbrahim ACAR Prof. Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof. Dr. Ali BAKKAL Bu doktora tezinin konusu "İslâm Hukuk Düşüncesinde Yasama yetkisi'dir. Tez bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, önemi, amacı ve metoduna dair bilgi verildi. Birinci bölümde, hukukta kaynak kavramı analiz edilerek pozitif hukuk ile İslâm hukukunun kaynakları mukayeseli olarak incelendi. İkinci bölümde, hukukta yasama konusu ele alınarak pozitif hukuk ve İslâm hukukuna göre yasama kavramı, yetkisi ve yasamanın kaynaklan karşılaştırmalı olarak incelendi. Üçüncü bölümde ise dört halife dönemi açısından yasama kavramı, yetkisi ve yasama kaynaklan incelendikten sonra yasama örnekleri ile konu tamamlandı. Sonuç olarak İslâm hukuk düşüncesine göre, mutlak manada hüküm koyucu/şâri' Allah olmakla birlikte yasama bir devlet işi olduğu için bunda beşer faktörü önemli rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS THE LEGISLATION AUTHORITY IN THOUGHT OF ISLAMIC LAW (THE TIME OF CALIPH OMAR) Muammer VURAL Supervisor : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ 2004-PAGE: Vni + 197 Jury : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Prof. Dr. Hamza AKTAN Prof. Dr. H. Ibrahim ACAR Prof. Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof. Dr. Ali BAKKAL The thema of this thesis is“Legislation Authority in Thought of Islamic Law”. This thesis contains an introduction and three chapters. In introduction, the focus matter, it's importance aim, method and sources of investigation are explained. In first chapter, the source concept in the law is analyzed and the sources of positive law is comparised with Islamic law. In second chapter, the legislation concept in law is investigated and the concept and outhority and sources of legislation are investigated with comparision. In third chapter, the legislation concept and its outhority and sources in four caliph time are investigated. Afterwords the thema is completed with legislation samples. In conclusion, according to Thought of Islamic Law absolute legislator is God. But human factore has an important role in legislation. Because it is a state act.