Türk basınında siyasi haber fotoğraflarının ideolojik olarak kullanımı
The use of political news photograph as an ideological way in Turkish press
- Tez No: 163090
- Danışmanlar: Y.DOÇ. NAFİA ÖZDEMİR HANYALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
III ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRK BASININDA SİYASİ HABER FOTOĞRAFLARININ İDEOLOJİK OLARAK KULLANIMI Murat GÜL Danışman: Yrd. Doç. Nafıa ÖZDEMİR HANYALOĞLU 2005 - SAYFA: 88 Jüri: Yrd. Doç. Nafıa ÖZDEMİR HANYALOĞLU Yrd. Doç. Dr. Fatma GEÇİKLİ Yrd. Doç. Dr. Hakan TEMİZTÜRK Toplumsal yaşamın genel anlamda bir bütün olduğunu ve siyasetin bu bütünlüğün belirleyici unsurlarından olduğunu kabul ediyoruz. Siyaset ve siyasiler süreklilik için çağın gereklerini yerine getirmek adına popülist davranışlar içine girmişlerdir. Bu popülist davranışları topluma ulaştırmada en uygun taşıyıcı yüzey olarak basın ön plana çıkmıştır. Basın için de fotoğraflar en kıymetli malzeme olarak ön plana çıkmaktadır. Günümüz siyasi ortamlarında oluşan politik davranışlar sayfalar dolusu metinler yerine tek bir kare ile kolayca anlatılmaktadır. Sayfalarca yazının yerini alan ve bir o kadar etkileyici olan fotoğraf, özellikle siyasi haber fotoğrafları bu kadar fazla tüketilirken nicelik olarak siyasileri idealize etmektedir. Beraberinde bizlere de nitelik olarak onları analiz etme fırsatı vermektedir. Bu, siyasi fotoğrafın görevini yerine getirdiğinin de ispatıdır. Haber fotoğraflarının yaşam biçimlerinin belirlenmesinde etkin rolleri ve toplumsal yaşamı belirleyen siyasetin fotoğrafla paralel olduğu noktada“siyasi haber fotoğrafları”taşıyıcı yüzeylerde çokça yer aldığı için siyasi haber fotoğraflarının basında ideolojik olarak kullanımının boyutlarının incelenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Günümüz basın kuruluşları sürekliliklerini reklâm gelirleriyle sağlamaktadırlar. Reklâm gelirleri de gazetelerin baskı sayılarıyla orantılı olduğu için şok ve dikkat çekici haberlere gereksinim duymaktadırlar. Bu haberlerin oluşmasında destekledikleri siyasi ideolojilere uygun haber ve görüntü seçimi yapar ya da bu ideolojiye ters düşecek yayınlardan kaçınırlar. Siyasi ortama göre tavırlı ve yanlıdırlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE USE OF POLITICAL NEWS PHOTOGRAPH AS AN IDEOLOGICAL WAY IN TURKISH PRESS Murat GÜL Supervisor: Assistant Prof. Nafıa ÖZEMİR HANYALO?LU 2005 -PAGE: 88 Jury: Assistant Prof. Nafıa ÖZDEMİR HANYALO?LU Assistant Prof. Dr. Fatma GEÇİKLİ Assistant Prof. Dr. Hakan TEMİZTÜRK We approve that social life is an integrity in a general respect and politics is one of the determining elements of this integrity. The politics and politicians have got into the populist 'behaviours for the continuity in the name of fulfilling the necessities of the area. The media has come out in the foreground as the most adequate conveying interface to convey these populist behaviours to the society. In this concept, the photographs have always been thought as the most valuable materials for the media. The political behaviours that are seen at the political environments of the present days can be expressed easily with only one photograph shot instead of full paper of texts. The photographs which are more impressive and have taken place of the full pages of texts, especially the political news photographs, have been setting the politicians on a pedestal at the same time while they are consumed in such an intensive way. They have been giving us the opportunity of analyzing the politicians as a quality along with them. This is also a proof of the fact that political photographs have completed their mission successfully. At the point of the active roles of the news photographs in determining the life styles and the policy determining the social life is parallel to these photographs, we think that the dimensions of the political news photographs in the press as an ideological way must be analyzed carefully since“political news photographs”are more placed at the conveying interfaces. Media associations provide their continuities by the means of their advertisement incomes. They need shocking and sensational news because of the fact that advertisement assets are direct proportional to their pres run. They select proper images and do proper news related with the political ideologies that they support or they avoid the publications that are opposite of their ideologies while preparing those news. They are not objective; they support the sides according to political environment.