Kur'an ve sosyal psikoloji
Qur'an and social psychology
- Tez No: 163091
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH CEBECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Kur'ân-ı Kerîm ve Sosyal Psikoloji ilişkisini araştırmayı amaçladığımız bu çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, tezin metot, gaye ve kapsamı hakkında bilgiler verildikten sonra birinci bölümde, Kur'ân-ı Kerîm ve sosyal bilimlerden sosyoloji, psikoloji, sosyal psikoloji ile ilgili bilgilerle, bu bilimlerin Kur'ân-ı Kerîmle ilişkileri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Sosyal psikolojideki fert kavramı, özellikleri, inançları, kişilik özellikleri, tutumları, davranışları, sosyalleşme ve kimliksizleşme, yabancılaşma başlıkları altında Kur'ân'la karşılaştırmalı olarak incelenmiş, benzer ve farklı yönler ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, sosyal psikolojideki grup kavramı ve Kur'ân başlığı altında, grup kavramının kavramsal alanı ve grup oluşturmanın arka planında nelerin yer aldığı konusu ile. grup içi ve gruplar arası davranış, kültür, kitle, kitle iletişimi, liderlik ve sosyal değişme gibi konular mukayeseli olarak incelenmeye gayret edilmiştir. Bu doktora tezi, sosyoloji, psikoloji, din psikolojisi, din sosyolojisi ve sosyal psikoloji vb. gibi sosyal bilimlerden istifade ederek Kur'ân'ı daha iyi anlamayı, sosyal psikolojinin verileri ile, Kur'ân-ı Kerîm'in ona ilişkin işaretlerini, insan, grup ve toplum hakkındaki bilgilerini karşılaştırmayı, bu anlamda birbirleriyle örtüşen veya farklı olan yönlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation is to examine relations between the Qur'an and social pschology. This philosophical docorate thesis contains one introduction and three chapters. The aim, methode. and scope of this thesis are explained in the introduction. In first chapter, it is considered that relations between the Qur'an and sociology, pschology, social pschology from social sciences. In second chapter, it is examined that concepts of individual, features of i;id/.ıJuâ^, faiths, pesonality features, attitudes, behaviours, socialization, alienation in social pschology as a with comparision knowledges by the Qur'an and it is tried to explain that aspects of similar and different from social pschology knowledge. In third chapter, it is investigated themas under as a with comparision that concept of group in social pschology and the Qur'an title that semantic field of group concept, back ground to form group, behaviour in group, behaviour between in with groups, culture, mass, mass communication, leadership, social change. The aim of this doctorate thesis is to understanding the Qur'an with profitting from sociology, pschology. religion pschology. religion sociology, social pschology and social sciences. We have studied as a with comparision that konowledges of social pschology and Quranic remarks on social pschology themas. Qur'anic knowledges on human, group, and society The philosophical docorate thesis is reached and fixed that aspects of similar and different knowledges as a with comparision by the Qur'an and social pschology.