Rönesans edebiyat eleştirisi ve klasik dönemin etkileri
Renaissance literary criticism and the influence of classical period
- Tez No: 163104
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ RÖNESANS EDEBİYAT ELEŞTİRİSİ VE KLASİK DÖNEMİN ETKİLERİ Tuncer YILMAZ Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Kamil AYDIN 2005- SAYFA: 127 Jüri: Doç. Dr. Kamil AYDIN Prof. Dr. İbrahim YEREBAKAN Prof. Dr. Fehmi EFE Batı uygarlık tarihinin en önemli dönemlerinden birisi olan Klasik dönem çağdaş toplumları hala birçok yönden etkilemektedir. Yine çoğu sosyal, politik, edebi, ekonomik kuramın temeli bu döneme dayanmaktadır. Sokrates, Platon ve Aristoteles gibi düşünürler de bu kuramların öncüleridir. Bu düşünürler insanlığın iyiliği için devrim niteliğinde düşünceler ve formüller ortaya atmışlardır. Bu düşünürler aynı zamanda edebiyat kuramları ve eleştirinin de kurucuları olarak adlandırılabilirler. Bu bağlamda Klasik dönemin etkileri ilk olarak kendisinden yaklaşık bin yıl sonra başlayan Rönesans ve onun edebiyattaki yansıması olan Neoklasik dönemde görülür. Neoklasik eleştirmenler kendilerine Klasik dönem düşünürlerini örnek almışlar ve onların öğretilerini kendi yapıtlarında uygulamışlardır. Neoklasik dönem İngiliz edebiyatı ve edebiyat kuramları da bu doktrinler üzerine kurularak biçimlenmiştir. Bu dönem Klasik dönemin edebiyattaki yeni bir yansıması olarak da görülebilir. Bu çalışmada öncelikle Klasik döneme, onun edebiyata ve edebiyat eleştirisine olan yaklaşımına eleştirel bir bakış açısıyla bakmak amaçlanmıştır. Ardından Rönesans'ın tarihsel, düşünsel ve edebi altyapısı incelenerek Klasik dönem doktrinlerinin bu dönemdeki izleri ve etkileri dönemin etkin edebiyatçılarının yapıtlarından da örnekler verilerek ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Klasik dönemin düşünsel yapısı ve edebiyata bakış açıları verilmiştir. İkinci bölümde Rönesans'ın tarihsel ve felsefi altyapısı incelenmiş ve son bölümde ise Klasik dönem edebiyat kuramlarının Neoklasik dönemdeki yansımamaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS RENAISSANCE LITERARY CRITICISM AND THE INFLUENCE OF CLASSICAL PERIOD Tuncer YILMAZ Supervisor: Assoc. Prof. Kamil AYDIN 2005, PAGES: 127 Jury: Assoc. Prof. Kamil AYDIN Prof. İbrahim YEREBAKAN Prof. Fehmi EFE One of the most influential periods in the history of Western Civilization, Classical period still affects the modern societies in many ways. A number of social, political, literary, economic theories and revolutions originate from this period. Philosophers such as Socrates, Plato and Aristotle were the pioneers of these theories. They produced revolutionary thoughts and formulas for the good and use of mankind. These philosophers can also be named as the forefathers of literary theory and criticism. In this context, the effects of Classical literary theory are seen primarily in Renaissance and in Neoclassicism which is the reflection of Renaissance in literature. Neoclassical critics took Classical philosophers as their models and applied their doctrines to their own works. Neoclassical English literature and literary theory is also based on and formed by these doctrines. This period can be seen as the reflection of Classical period in literature as well. This study is firstly intended to have a close look at the Classical period, and its understanding of literature and criticism from a critical point of view. Then, by analyzing the historical, philosophical and literary background of Renaissance, the influence and the traces of Classical literary doctrines on this period are discussed by giving examples from the works of the significant literary figures of Neoclassical period. The study consists of three parts. In the first part the philosophical and literary points of view of the Classical period are given. In the second part, the historical and philosophical background of Renaissance is analyzed and in the final part, the reflections of Classical literary theory in Neoclassical period are discussed.