Kars ili höyükleri
The mounds of Kars city
  1. Tez No: 163105
  2. Yazar: HALİM KORUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KARS İLİ HÖYÜKLERİ Halim KORUCU Danışman: Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU 2005 - Sayfa VI + 138 Jüri : Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Doç. Dr. Ahmet Ali BAYHAN Çalışmamızda Kars İli'nde daha önce yapılan araştırmalarda belirlenenlerin yanısıra saptadığımız yeni höyükler de değerlendirilmiştir. Önceki araştırmalardaki bilinen höyüklerin yeniden değerlendirilmesi yanında yaptığımız yüzey araştırmaları sonucunda saptadığımız höyüklerin coğrafi konumlan ve özellikleri tanıtıldıktan sonra ele geçen yüzey buluntularına göre tarihi gelişimleri irdelenmiştir. Höyük yüzey araştırmalarında en çok karşılaşılan ve kültür izlerini en iyi yansıtan seramikler ışığında, kültürel etkileşim içinde olunan bölgeler tespit edilmiş ve yakın yerleşimler arasındaki benzerliklere bakılmıştır. Erzurum'da yapılan kazı ve yüzey araştırmalarında karşılaşılan kültürlerle Kars'ta tespit edilen kültürler arasında oldukça büyük benzerlikler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE MOUNDS OF KARS CITY Halim KORUCU Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU 2005 -Pages VI + 138 Jury : Assoc. Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Assoc. Prof. Dr. Ahmet Ali BAYHAN In our study as well as the mounds which were found out in the previous researches in Kars, the new ones have also been evaluated. Besides the evaluation of the mounds known beforehand. The geographical locations and features of the mounds, we came across during the surface researches have been defined. Also, their historical progress of the mounds are examined according to the fmdgs. In the light of the ceramics, which is commonly found during surface researches of mounds and which reflects cultural traces the best, the regions which are in a cultural interaction have been defined. Also the similarities between the closer regions are analyzed. It has been seen that there are remarkable similarities betweeeb cultures found out during excavations surface researches in Erzurum and those of in Kars.