Bizans İmparatorluğu'nun ekonomi tarihi içinde lüks obje endüstrisinin yeri
The place of luxary goods industry in the economic history of Byzantre Empire
  1. Tez No: 163129
  2. Yazar: ÖZGÜR CEM SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YELDA OLCAY UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BİZANS İMPARATORLUĞU'NUN EKONOMİ TARİHİ İÇİNDE LÜKS OBJE ENDÜSTRİSİNİN YERİ Özgür Cem SELVİ Sanat Tarihi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2005 Danışman: Doç. Dr. B. Yelda Olcay UÇKAN İ.S. IH. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun sınırları, tek bir merkezden yönetilemeyecek kadar büyümüştür. Buna ek olarak imparatorluğun içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi bunalımlar da imparatorluğun güç kaybetmesine neden olmuştur. İmparatorluğu yaşanan bu bunalımdan kurtarmak için İmparator Konstantinus, İ.S. 330'da Konstantinopolis şehrini imparatorluğun ikinci başkenti olarak inşa etmiştir. Böylece Roma İmparatorluğu, resmen olmasa da fiilen ikiye ayrılmıştır. Batı Roma İmparatorluğu'nun başkenti Roma sürekli fakirleşip zayıflarken Konstantinopolis, coğrafi konumunun getirdiği avantajlarla gelişmiş ve sürekli artan nüfusuyla kısa sürede Ortaçağ'ın en önemli ticaret ve endüstri merkezi haline gelmiştir. Bizans İmparatorluğu'nun endüstriyel üretimi içinde lüks objeler, bugün olduğu gibi Ortaçağ dünyasında da hayranlık duyulan, sahip olunmak istenen ve Bizans imparatorlarının büyük önem verdikleri eserlerdir. Bu çalışmada, Bizans ekonomik ve ticaret tarihi hakkında bilgiler vererek Konstantinopolis, dolayısıyla da Bizans lüks obje endüstrisinin ortaya çıkışı, imparatorluk içindeki önemi, bu endüstriyi oluşturan zanaatkarların Üretim koşulları ve imparatorluk içindeki yerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmamın, bu konuyla ilgili bundan sonraki çalışmalara ve bu konuyla ilgilenenlere faydalı bir kaynak olması en büyük dileğimdir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT During the m. century A.D., borders of the Roman Empire had extremely expanded not allowing its control from a single centreJBesides that, because of the economic and political crisis faced, emperorship had started loosing power. In order to avoid collpase of the emperorship, the emperor Constantinus had the city of Constantinople built as a second capital of the Empire in 330 A.D. This caused un official but pysical split of the emperorship. While Western Roman Empire's capital Rome was constantly getting poor and weak, Constantinople, with the advantage of its geographical location, improved its economy and its increasing population, became one of the most important centers of commerce and industry in the medieval times. Luxurious objects production had great importance in the Byzantine industry and these work of art products were greatly admired and highly demanded in the medieval times, like nowadays. In this study, it is aimed to give information about Byzantine economic and commercial life and how luxurious objects industry was developed, the production conditions of the craftsmen in this industry and this industry's importance to the emperorship. I sincerely wish that this research will serve as a useful recourse for further studies on this subject.