Değişen pedagojik yaklaşımın çağdaş müze tasarım anlayışına etkileri
The effects of pedagogic changing on contemporary museum design concept
  1. Tez No: 163128
  2. Yazar: ÖZGE KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL NALÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ DEĞİŞEN PEDAGOJİK YAKLAŞIMIN ÇAĞDAŞ MÜZE TASARIM ANLAYIŞINA ETKİLERİ Özge KANDEMİR İç Mimarlık Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2005 Danışman: Prof. Dr. Meral NALÇAKAN Postmodern toplumda müzeler, öğrenmenin sürekliliği ilkesine dayalı yaşam boyu eğitim veren kurumlar olarak, dışa dönük bir yapılanma sergilemektedir. Yaşam boyu eğitim verme sürecinde, yaşantılara dayalı çok yönlü öğrenme ortamları olarak müzelerin etkin kullanımını sağlama hedefiyle, müzelerin içeriği ve bu içeriğin bireylere aktarılış yöntemleri değişmektedir. Pedagojik değişim olarak nitelendirilen bu gelişme, kentsel bağlamı, genel mekân kurgusu, sergileme biçimleri, çoklu araçlar ve iletişim teknolojileriyle tüm müze tasarımına biçim vermektedir. Bu çalışma modern toplumdan postmodern topluma geçiş sürecinde yaşanan pedagojik değişimin müze tasarımına etkilerini, bilgi tabanında ve eğitim çevrelerinde meydana gelen değişimler çerçevesinde inceleyerek değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Museums in the postmodern society as lifelong education institutions based on the principle of continuity in learning, show an extraverted structure. In the process of lifelong education, with the goal of effective use of museums as diverse learning environments based on experience, museums' content and the process of communicating this content to visitors, are changing. This development referred as the pedagogic change with urban location, place construction, exhibition, multiple medias and multiple communication technologies affects all the scale of the museum design. This stdudy aims at evaluating the impact of the pedagogical change in the transition from modern society to postmodern society on the museum design in the framework of changes in the knowledge base and the education enviroments.