Perceived familial psychological functioning as an antecedent factor of body image and eating attitudes among Turkish adolescents
- Tez No: 16322
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDAN GÜLERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı ergenlerin beden imgelerinden memnuniyetleri ve yeme tutumları ile ailelerinin psikolojik uyumunu algıları arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla düşük ve yüksek ekonomik düzeydeki iki liseden top lam 290 öğrenciye çeşitli testler uygulandı. Beden imgesinden hoşnutluk için Beden Bölgelerinden ve Özelliklerinden Hoşnut Olma Anketi (Gökdoğan, 1988), yeme tutumları için Yeme Tutum Testi (Savaşır ve Erol, 1988), ailenin psikolojik uyumu için Aile Yapısını Değerlendirme Aracı (Gülerce, 1990) ve diğer bilgiler için de bir kişisel bilgi formu kullanıldı. Araştırmanın, gençlerin beden imgelerinden hoşnut olmaları ile yeme tutumları arasında olumlu bir korelasyonel ilişki bekleyen bir hipotezi araştırmanın bulguları tarafından desteklenmedi. Bir diğer hipotez, gençlerin ailelerinin psikolojik durumunu uyumlu algıları artıkça yeme tutumlarının ve beden imgelerinden hoşnutluklarının da artacağı şeklindeydi. Araştırmanın sonuç ları bu hipotezi genelde destekler yönde, anlamlı, ancak zayıf ilişkiler gösterdi. Ailenin psikolojik işleyişinin alt boyutlarına bakıldığında, beden imgesi ile ailedeki iletişim, birliktelik, yetkinlik, duygusal bağlam ve doyum endekslerinin anlamlı ve düşük miktarda olumlu ilişkileri bulunurken 5 yönetimin anlamlı ilişki vermediği saptandı. Öte yandan, olumlu yeme tutum puanları ailede iletişim, yönetim, duygusal bağlam ve doyum endeksleri ile anlamlı ve düşük miktarda olumlu ilişkiler verirken, ailede birliktelik ve yetkinlik ile anlamlı ilişki göstermedi. Beklendiği gibi, kız öğrencilerin kendi bedenlerinden memnuniyetsizliklerinin erkek öğrencilerinkinden anlamlı biçimde daha çok olduğu görüldü. Ancak yeme tutum puanları arasında cinsiyete bağlı anlamlı bir fark gözlenmedi. Bek lentilerin tersine, ekonomik düzeyin de gerek yeme tutum puanları, gerek se beden imgesinden hoşnutluk puanları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görüldü. Sporla aktif olarak ilgilenmenin beden imgesinden hoşnutluk ile anlamlı ve olumlu ilişkisi saptandığı halde, yeme tutum ile anlamlı bir ilişkisi bulunmadı. Diğer taraftan, yine beklentilerin tersine beden gelişimi veya güzellik konularıyla ilgilenmenin beden imgesinden hoşnutlukla herhangi bir ilişkisi gözlenmezken, bu korularla ilgili olanların anlamlı bir şekilde daha olumsuz yeme tutumu sergiledikleri gözlendi. Dahası, fiziksel görünüm lerinin ebeveynleri tarafından tenkit edildiğini söyleyen kız ve erkek ergen ler anlamlı biçimde daha çok bedenlerinden hoşnutsuzluk ve olumsuz yeme tutumları gösterdiler.VI Bu sonuçlara göre cinsiyetin, sporla aktif ilginin ve ebeveyn tenkidinin gençlerin bedenlerinden hoşnut olup olmamaları ile yüksek ilişkileri saptandı. Yeme tutumu konusunda ise Yeme Tutum Testi 'nin normal populasyon- daki yüksek risk gruplarını taramada ve anoreksik/bulimik gibi klinik pop- ulasyonda kullunımının daha yararlı olacağı görüldü.“Normal”gençlerin bedenlerinden hoşnutluklarıyla ilişkili olabilecek yeme tutum veya davranış larının ise, belki bu amaçla geliştirilebilecek yeni bir ölçekle belir len- ebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the relationships between level of body image satisfaction, eating attitudes, and perceived family psychological well-being. It was hypothesized that there would be a positive relationship between body image and eating attitudes such that adolescents who are satisfied with their body image (high scores) would also show favorable eating attitudes (low scores). Also, it was hypothesized that as adolescents' perception of their family's psychological well- being increase so would their level of body image satisfaction, and favorable eating attitudes. Family's psychological well-being was measured by the Family Structure Evaluation Device (AYDA) as perceived by adolescents. The Body Image Questionaire (BIQ) was used to measure adolescents' level of body image satisfacion, and the Eating Attitude Test (EAT-40) is used to measure eating attitudes. These scales were given to high and low economic lise students in two different lises. The general results suggest that there is no significant relationship between level of body image satisfaction and eating attitudes, contrary to our first expectation. However, significant but weak relationships between perceived family psychological well-being and body image satisfaction and eating attitudes were found. The significant, yet low correlations that were found between familial psychological well-being and body, image confirm our second hypothesis suggesting that as adolescents' perceived familial communication, unitedness,İÜ competency, emotional context and satisfaction get better, their satisfaction with their body image appears to get higher. Familial management failed to correlate significantly. On the other hand, in partial support for hypothesis three, as adolescents' perception of familial communication, management, emotional context and satisfaction gets better, they also appear to report more favorable eating attitudes. Familial unitedness and competencey were not significantly correlated with eating attitudes. As expected in hypothesis four, significant differences were found between adolescents' body image scores in males and females, with females having higher body image disatisf action than males. However, in hypothesis five no significant differences were found between sex and eating attitudes. Contrary to hypothesis six and seven, no. significant difference was found between low and high economic groups and their body image and eating attitude scores. Significant differences were found between involvement in sports and body. image satisfaction, confirming hypothesis eight, such that adolescents who are involved in sports show higher levels of body image satisfaction than adolescents who are not involved. However, in hypothesis nine, no significant differences were found between sports and eating attitudes. Contrary to expectations of hypothesis ten and eleven, adolescents who pay attention to body development and/or beauty topics do not show significantly higher body image satisfaction, but show significantly more unfavorable eating attitudes than those who do not pay attention. Furthermore,iv adolescents who self report that their parents criticise their physical appearance, showed significantly more dissatisfaction with their body image and more unfavorable eating attitudes, hence, confirming hypotheses twelve and thirteen. These results suggest that sex, involvement in sports, and parental criticism towards adolescents' physical appearance significantly affect their level of body image satisfaction. In regards to eating attitudes, it seems that the eating attitude test (Eat-40) can be more useful as a screening device for high risk groups in normal, and for clinical populations such as anorexic and/or bulimic. To determine eating attitudes and/or behaviors which would be related with the body image satisfaction among the“normal”adolescents, we thought that a new scale to be developed for this purpose can be used.