Süleymaniye Kütüphanesi'ndeki minyatürlü yazma eserlerin kataloğu
  1. Tez No: 16323
  2. Yazar: NEZİHE SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Bibliography
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 506
Özet
Bu çalışmada, Süleymaniye Kütüphanesi ' nd e, Türkçe, Farsça ve Arapça olarak, üç grupta kata logl anarı minyatürlü yazmalar 54 cilt birliği içindeki 56 eserden oluşmaktadır. Bu eserler içerikleri bakımından sekiz gruba ayrılmıştır. Her bir grup kendi içinde, eserlerin konu ve biçim özelliklerine göre alt başlıklara bölünmüştür. Bu yazma eserler üzerinde, ondört ayrı minyatür üslubu tesbit edilmiştir, üsluplar açısından en fazla çeşitlilik gösteren ve en fazla sayıda minyatürlü yazmanın bulunduğu grup Farsça edebî eserlerdir. Dört Türkçe eserin yanısıra mesnevi, divân, hikâye türlerine örnek teşkil eden diğer bazı minyatürlü yazmalar üzerinde yapılan inceleme, edebiyat araştırmalarına temel olan metinlerin bulunduğu yazmalarda, minyatürlerin, metni tamamlayıcı ve açıklayıcı nitelikte birer öğeolarak yer aldıklarını ve hazırlandıkları dönemin sosyal ve kültür hayatını yansıttıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, fifty-six manuscripts, which are kept, in the Süleymaniye Library, illustrated with miniature paintings and bound altogether in fifty-four volumes, have been catalogued under the three headings of Turkish, Persian and Arabic manuscripts. These are, further, classified into eight groups according to their content, and each group is sııbdivided into separate sections in accordance with their subject matter and the particularities of the style they exhibit. Fourteen different, styles have been detected in the miniature drawings of the manuscripts studied. Literary works written in Persian constitute a group which contains the largest number of miniatures displaying the greatest variety of style. The study of four Turkish manuscripts, and certain other literary works, such as mathnavis, divan poetry and khamsas, reveals the existence of a close connection between the miniatures and the texts they are designed to illustrate. Apart from clarifying and complementing the text, these paintings also serve function of reflecting the social and cultural life of the age during which they were produced.