Gelişimsel kalça displazisine neden olabilecek anatomik varyasyonların değerlendirilmesi
- Tez No: 163237
- Danışmanlar: PROF.DR. CEM KOPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET VE ANAHTAR KELİMELER Kalçanın gelişimsel displazisi çocukluk döneminin en önemli.en sık görülen ortopedik hastalıklarından biridir. Gelişimsel kalça dispiazisinde kalça eklemini oluşturan veya eklemle ilişkide bulunan yapılarda anatomik değişiklikler görülür. Ülkemizde veya bölgemizde yenidoğan kadavraları üzerinde yapılmış, konu ile ilgili seri bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Gelişimsel kalça displazisini doğum öncesi veya sonrası ortaya koyabilmek, dolayısıyla bu konuda yenidoğanlara yapılabilecek cerrahi girişimlerde klinisyene yardımcı olabilmek, bu konuda bundan sonra doğum öncesi veya doğum sonrasında gelişimin farklı pcriyodlarındaki deneklerde yapılabilecek çalışmalara öncelik etmek amacıyla böyle bir çalışma planlanmıştır. Çalışmada, spesmenler, miadında, % 10 luk formalinde fikse edilmiş. l°'u kız ve 16"sı erkek olmak üzere 35 yenidoğanm 70 alt ekstremitesinden oluşmaktaydı. Kalça ekleminin değerlendirilebilmesi için kalçaya klasik anatomik diseksiyonlar ile makroskopik olarak yaklaşılmış ve morfometrik ölçümier yapılmıştır. Ayrıca eklemi oluşturan anatomik yapılar, karşılaştırmak amacıyla MR1 tekniğiyle de radyolojik olarak incelenmiş ve ölçümler yapılmışlır.Ayrıca, lig. capitis femoris'in damar içeriğinin değerlendirilebilmesi için histolojik inceleme yapılmıştır. Ycnidoğanlarda. gelişimsel kalça dispiazisinde rol oynayabilecek anatomik yapıların değişiklik gösterdiği saptandı. Bu yapılardan labrum acetabuiarc'nin. facies lunata ile kaynaşmış, incisura acetabıılare'ye yakın kısımlarda facies iunata'yı kaplayan kıkırdaktan ince bir fıssur ile ayrıldığı tespit edildi. Lig. capitis femoris'in yenidoğan peryodunda mevcut olduğu, şeklinin dikdörtgene yakın olduğu, plikalı, villöz formda ve laminar bir yapı gösterdiği gözlemlendi. Yenidoğanda lig. transversum acetabuli, facies lunata'nın iki boynuzu arasında, labrtımun devamı olan tek bir iibröz bant olarak görüldü. Yenidoğanda çalıştığımız tüm parametreler cinsiyet ve ekstremite yönü bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermedi (p>0.05). Yenidoğanlara ait femur inklinasyon açısı ortalama 129 derece, anteversiyon açısı 31 derece olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AND KEYWORDS Developmantal hip dysplasia is the most important and the most common orthopedic disease of childhood. In developmental hip dysplasia anatomical changes are seen at the structures that form the hip joint or the structures related with the joint. In our country or region, there is no series of studies reiated with this subject that made on newborn cadavers. This study is planned for presenting developmental hip dysplasia before or after birth, by the way at this subject to help the surgeon in the surgical approachs that can made to the newborns, and after these, at this subject this kind of study is planned for being innovator in the studies that can made, before or after birth, on the experiment group of different periods of development. In the study, specimens which fixed with 10% of formoline. are formed of 70 lower limb of 35 newborns. 19 male and 17 female. To evaluate the hip joint, approach is made to the hip joint on macroscobic scene with classic anatomic dissections and morphometric measurements are made. Beside this, the anatomic structures are researched by the MR1 technique radiologically for comparing and also measurements are made. Also histological reseaches are made to evaluate the vascular contents of the ligament of head of femur. In newborns, it's found that the anatomical structures which can play a role in developmental hip dysplasia, show variations. It's shown that one of these anatomical structures, labrum acetabulare. is combined with lunate surface, and at the parts in which the labrum becomes close to the lunate surface, it seperatcs with a thin fissur from the cartilage, covering lunate surface. It's seen that, in newborn period ligament of head of femur is present, it's nearly quadranguier in shape, villous-plical form and shows laminar structure. In newborns, transvers acetabular ligament is found lying between the two horns of facies lunata, like a single fibrous band of continuous part of labrum. The parameters that we work on newborns have no expressive variation statistically about the direction of extremity and sex (p>0.05). The angle of inclination of femur on newborns has a value of 129 degrees and the angle of anteversiyon of 31 degrees.