Respiratuvar distres sendrom (RDS)'lu prematüre buzağıların tedavisinde eksojen surfaktan kullanımının etkinliği
Efficacy of the exogenous surfactant therapy in premature calves with respiratory distress syndrome (RDS)
- Tez No: 163242
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT DABAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, respiratuvar distres sendrom (RDS)'lu prematüre buzağılarda eksojen surfaktan kullanımının tedavideki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini sistematik klinik muayeneleri yapılarak tanısı konulan 20 RDS'li prematüre buzağı oluşturmuştur. Surfaktan elde edilmesi amacıyla, yeni kesilmiş sağlıklı genç sığırların akciğer lavaj sıvısı toplanmıştır. Bu sıvının hücresel döküntüleri uzaklaştırıldıktan sonra surfaktanı içeren pelet kısmı elde edilmiştir. Peletin kloroform-metanol ekstraksiyonu ile elde edilen surfaktan ekstraktınm konsantrasyonu kolorimetrik fosfat tayini ile belirlenmiştir. Sığır akciğer surfaktan ekstraktı prematüre buzağılara 100 mg/kg canlı ağırlık dozunda intratrakeal yolla uygulanmıştır. Çalışmadaki hayvanlardan surfaktan uygulamasından önce, surfaktan uygulamasından 2 saat ve 24 saat sonra arteriyal kan örnekleri alınmıştır. Alman kan örneklerinin kan gazlan analiz cihazı ile pH, pO2, pCO2, laktat ve HCO3 değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to search efficacy of exogenous surfactant therapy in premature calves with respiratory distress syndrome (RDS). Twenty premature calves with RDS diagnosed by systematical clinical examination were used. To obtain surfactant, lung lavage fluid of freshly sacrified healthy young cattle was collected. After the cellular debris of the fluid was removed, pellet, which was consisted of surfactant, was obtained. The concentration of surfactant extract which was obtained by extraction of the pellet with choloroform-methanol was defined by colorimetric phosphate assay. The bovine lung surfactant extract was administered by tracheal instillation to the calves in a dose of 100 mg per kilogram of body weight. Arterial blood samples were withdrawn anaerobically from the a. brachialis of all the calves before and 2 and 24 hours after the therapy. Arterial blood pH, pO2, pCO2, lactate and HCO3 values were determined by using blood gase analyzer.