İdiyopatik hirsutizm tanısı alan hastalarda insülin direncinin araştırılması
Investigation of insulin resistance in patient with idiopathic hirsutism
- Tez No: 163243
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAD ÜNLÜHIZARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Dermatology, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hirsutizm, kadınlarda sık olarak görülen klinik bir durum olup erkek paterninde terminal kılların aşırı büyümesi ile karakterizedir. Bu PKOS, NKAH, adrenal veya ovaryan tümör gibi çeşitli sebeplerin sonucu olabileceği gibi idiyopatik de olabilir. ÎH en sık görülen hirsutizm formu olarak düşünülmektedir. Genel bir durum olmamasına rağmen PKOS'lu kadınlarda insülin direnci ve hiperinsülinemi gösterilmiştir. İH'îi hastalarda insülin direncinin olduğuna dair yeterli veri olmadığı için biz İH'li kadınlarda insülin direncinin olup olmadığını araştırmayı planladık. ÎH'îi 32 hasta (ortalama yaş 24.8 ± 1.2 yıl ve VKÎ 24.6 ± 0.8 kg/m2) ve 17 sağlıklı kadın (ortalama yaş 25.8 ± 0.6 yıl ve VKÎ 22.5 ± 0.6 kg/m2) çalışmaya alındı. 32 İH'li hastanın sekizinde VKİ 30 kg/m2'den büyüktü. Her iki grupta bazal insülin düzeyi, OGTT, İVÎTT ve HOMA skoru ile insülin direncinin varlığı araştırıldı. Altı hastada (%18.7) BGT bulundu.
Özet (Çeviri)
Hirsutism which is characterized by excessive growth of terminal hair in a male pattern is a common clinical condition in women. It may result from various causes including polycystic ovary syndrome (PCOS), non-classic adrenal hyperplasia, adrenal or ovarian tumors or it may be idiopathic. Idiopathic hirsutism (IH) is considered to be one of the most common forms of hirsutism. Although not universal, insulin resistance and hyperinsulmemia have been demonstrated in women with PCOS. Since there are not enough data whether patients with IH also have insulin resistance, we intended to investigate the presence/absence of insulin resistance in women with IH. Thirty-two women with IH (mean age 24.8 ± 1.2 years and BMI 24.6 ± 0.8 kg/m2) and 17 healthy women (mean age 25.8 ± 0.6 years and BMI 22.5 ± 0.6 kg/m2 ) were included in the study. Eight of 32 patients with IH had BMI higher than 30 kg/m2. The presence of insulin resistance was investigated by using basal insulin levels, oral glucose tolerance test (OGTT), intravenous insulin tolerance test (ITT) and HOMA score in both groups. Six (18.7%) patients had impaired glucose tolerance (IGT).