Spontan bakteriyel peritonit tedavisinde iki farklı sefotaksim dozunun karşılaştırılması
The comparison of two different doses of cephotaxime in treatment of spontaneous bacterial peritonitis
- Tez No: 163252
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİ CANORUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
9-ÖZET GİRİŞ Siroz kronik karaciğer hastalığının son evresidir ve anatomik olarak karaciğerde yaygın fıbroz ve nodul oluşumu olarak tanımlanabilir. Siroz komplikasyonları parankim disfonksiyonuna, portal hipertansiyona veya her ikisine bağlı gelişebilir. Varis kanaması, asit gelişimi, spontan bakteriyel peritonit, hepatorenal sendrom, hepatik ensefalopati ve hepatoselüler karsinom gelişimi gibi komplikasyonlar yüksek mortaliteyle ilişkilidir. Spontan bakteriyel peritonit, asiti olan siroz hastalarının sık ve ciddi bir komplikasyonudur. Sefotaksim, spontan bakteriyel peritonit tedavisinde en fazla çalışılmış antibiyotik olup, International Ascites Club tarafından ampirik tedavi için minimum 5 gün süreyle 2gr/12 saat dozunda önerilmiştir. Spontan bakteriyel peritonit tedavisinde sefotaksimin diğer enfeksiyonlardaki dozlardan daha düşük dozlarda etkili olması beklenebilir. Çünkü sirozlu hastalarda sefotaksim atılımı azalır, spontan bakteriyel peritonit sıklıkla ilerlemiş siroz olgularında gelişir ve diğer enfeksiyonlara spontan bakteriyel peritonit daha düşük bakteri yüklüdür. Çalışmamızda spontan bakteriyel peritonit tedavisinde iki farklı sefotaksim dozunu karşılaştırdık. MATERYAL VE METOD Karşılaştırmalı, prospektif ve randomize çalışmamıza Haziran 2003 ile Temmuz 2004 arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalına başvuran ve spontan bakteriyel peritonit tanısı alan 36 hasta (16 kadın, 20 erkek) alındı. Hastalar, günde 2 gram (19 kişi Grup I) ile günde 4 gram (17 kişi Grup II) sefotaksim alanlar olmak üzere iki gruba randomize edildi. Tedavi grupları bazal değerler (demografik, biyokimyasal, etyolojik, siroz evresi, vs..), gelişen komplikasyonlar ve hastane içi mortalite açılarından karşılaştırıldı. Sonuçlar ortalama ± SD olarak ifade edildi. Ortalamalar için Student's t-test, frekans dağılımları için Chi-square değerleri kullanıldı. p0.05). TARTIŞMA Günde 2 gram ile 4 gram sefotaksim tedavisi arasında mortalite ve komplikasyon gelişimi açısından fark bulunmadı. Spontan bakteriyel peritonit tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin çoğu yüksek oranda enfeksiyon sağaltımı sağlamaktadır. Böylece etkinlikleri benzer olan bu protokoller arasında maliyet önem kazanmaktadır. Spontan bakteriyel peritonit için 2 gram/gün sefotaksim tedavisi (ortalama 5 gün) yeterlidir ve daha ucuzdur. 43
Özet (Çeviri)
8-ABSTRACT INTRODUCTION Cirrhosis is the end stage of chronic liver diseases and may be defined anatomically as formation of the nodules and fibrosis. The complications of cirrhosis may be due to parenchymal dysfunction, portal hypertension, or both. Complications as variceal bleeding, development of ascites, spontaneous bacterial peritonitis, hepatorenal syndrome, hepatic encephalopathy, and hepatocellular carcinoma are related with high mortality. Spontaneous bacterial peritonitis is a common and serious complication in cirrhotic patients with ascites. Cefotaxime is the most commonly studied antibiotic in treatment of spontaneous bacterial peritonitis and have been recommended by International Ascites Club, in minimum 2 g/12 hours doses for minimum 5 days duration to treat the infection empirically. In treatment of spontaneous bacterial peritonitis efficacy of cefotaxime in lower doses than commonly used in treatment of other infections would be expected. Because the drug elimination decreases in cirrhotic patients, spontaneous bacterial peritonitis usually occurs in advanced cirrhotics, and there is low bacterial load in the infection when compared with other infections. In our study we compared two different doses of cefotaxime in treatment of spontaneous bacterial peritonitis MATERIALS AND METHODS 36 patients (16 female and 20 male) admitted to Dicle university school of medicine, department of gastroenterology and diagnosed as spontaneous bacterial peritonitis, between June 2003 and July 2004, were included in our comparative, prospective and randomized study. Patients were randomly divided into two groups, Group I (19 patients), receiving 2 gram cefotaxime per day and Group II (17 patients), receiving 4 gram cefotaxime per day. Treatment groups were compared in means of basal characteristic parameters, complications, and in-hospital mortality. Results were expressed as mean ± standard deviations. Comparison between groups was performed by using the Student's t-test for quantitative variables and chi-square for qualitative variables.