Kronik hepatit-C ve kronik hepatit-B enfeksiyonlarında extrahepatik manifestasyonlar
The extrahepatic manifestations of chronic HCV and chronic HBV infections
  1. Tez No: 163251
  2. Yazar: ALİ KEMAL KADİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT GÖRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Kronik HCV ve HBV enfeksiyonunun extrahepatik manifestasyonları. HCV ve HBV virüsleri kronik viral hepatitin iyi bilinen nedenleridir. Kronik viral enfeksiyonların bir grup extrahepatik manifestasyonlarla birlikte olduğu bilinmektedir. Özellikle HCV ve HBV enfeksiyonuna bağlı gelişen hastalıkların farklı klinik durumları tanımlanmıştır. Bu rahatsızlıklar romatolojik, dermatolojik, nörolojik, psikiatrik klinik tablolar ile aynı zamanda immünolojik ve hematolojik bozukluklardır. AMAÇ: Kronik HCV ve HBV enfeksiyonunun klinik ve biyolojik extrahepatik manifesasyonlarınının prevalansını farklı iki grubta karşılaştırarak tesbit etmek. MATERYAL-METOD: Çalışma grubunda 40 anti-HCV pozitif hastayı ve kontrol grubunda 40 HBsAg pozitif hastayı değerlendirdik. AntiHCV pozitif grupta 40 hastanın 35' i (%87,5) kronik karaciğer hastası ve 5'i (%12,5) karaciğer sirozuydu. Kontrol grubunda ise 40 hastanın 33'ü (%82,5) kronik karaciğer hastası ve 7'si (%17,5) karaciğer sirozu idi. HCV ve HBV enfeksiyonları ELISA ve polimeraz zincir reaksiyonuyla (PCR) teyit edildi. Biyokimyasal, hematolojik ve immünolojik testler hem çalışma grubunda, hem de kontrol grubunda çalışıldı. Bu hastalar aynı zamanda romatolojik, dermatolojik, nörolojik, psikiatrik ve diğer klinik manifestasyonlar için değerlendirildi. BULGULAR: Çalışma grubunda klinik prezentasyonların dağılımı şu şekilde tespit edil di. Romatolojik manifestasyonlar; % 25 artralji, % 5 artritis, % 5 myalji, nörolojik mani festasyonlar; % 10 parestezi, % 12.5 periferal nöropati, dermatolojik manifestasyonlar; % 10 pruritus, % 5 liken planus, psikiatrik manifestasyonlar; % 50 depresyon, % 7.5 insom nia ve % 2.5 anxiety idi. Kontrol grubunda ise sırasıyla % 5 artralji, % 7.5 myalji, % 5 pa restezi, % 7.5 depresyon saptandı. Çalışma grubunda, biyokimyasal, hematolojik, serolojik ve immünolojik değerler; düşük tiroksin seviyesi % 12.5, yüksek serum romatoid faktör seviyesi % 30, hipokomplemantenemi(C3) % 2.5, trombositopeni % 15, ANA pozitifliği % 37.5, ASMA % 15, AMA % 7.5 oranlarında saptandı. Kontrol grubunda ise sırasıyla ck 17.5 düşük tiroksin seviyesi, % 10 yüksek serum romatoid faktör seviyesi, % 10 hipo- komplemantenemi (C3), % 5 trombositopeni ve % 5 ANA pozitifliği saptandı. Tip-2 DM çalışma grubunda % 15 oranında saptanırken, kontrol grubunda ise % 7.5 oranında bulundu. Kryoglobulinemi; çalışma grubunda sadece % 2.5 oranında saptadık. Kontrol grubunda ise saptamadık. SONUÇ: Çalışmamızda baskın olarak romatolojik, nörolojik ve psikiatrik extrahepatik manifestasyonların kronik HBV hastalarına göre, kronik HCV hastalarında daha sıklıkla gözlendiğini saptadık. HCV hastalarındaki en sık immünolojik anormallikler; ANA pozitifliği ve yüksek serum RP seviyesiydi. Fakat düşük tiroksin (T4) seviyesi ve hipokomplemantenemi kontrol grubunda şaşırtıcı olarak yüksek bulundu. Tip-2 DM oranı anlamlı olarak kronik HCV'nin extrahepatik manifestasyonlarıyla korelasyon gösterdi. ANAHTAR KELİMELER : HCV, HBV, extrahepatik manifestasyonlar. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXTRAHEPATIC MANIFESTATIONS OF HCV AND HBV INFECTIONS HCV and HBV viruses are well recognized causes for chronic viral hepatitis. Chronic viral infections are known to be associated with a spectrum of extrahepatic manifestations. Distinct clinical conditions have been described in which the underlying disease is specifically due to HCV and HBV infection.These were rheumatological, dermatological, neurological,psychiatric clinical presentations and also immunological and hematological disorders. AIM : To assess the prevalance of clinical and biological extrahepatic manifestations of HCV and HBV infections in two different groups. MATERIAL - METHODS : We evaluated 40 patients in study group who were antiHCV positive and 40 patients in control group who were HbsAg positive. In antiHCV positive group 35 of 40 (87,5 %) were chronic liver disease and 5 of 40 (12,5 %) were liver cirrhosis. In control group 33 of 40 (82,5 %) were chronic liver disease and 7 of 40 (17,5 %) were liver cirrhosis. HCV and HBV infections were confirmed by ELISA and polymerase chain reactions (PCR). Biochemical, hemathological and immunological tests were made for study and control groups. Also they were evaluated for clinical presentations that involved rheumatological, dermatological, neurological, psychiatric and other clinical manifestations. RESULTS: In study group the clinical presentations including rheumatological manifestations were 25 % arthralgia, 5 % arthritis, 5 % myalgia, neurological manifesta tions were 10 % paresthesia, 12,5 % peripheral neuropathy, dermatological manifestations were 10 % pruritus, 5 % liken plarus and psychiatric manifestations were 50 % depression, 7,5 % insomnia and 2,5 % anxiety versus in control group 5 % arthralgia, 7,5 % myalgia, 5 % paresthesia, 7,5 % depression respectively. Low thyroxin levels was 12,5 %, high serum rheumatoid factor levels was 30 %, hypocomplemantenemia(C3) was 2,5 %, thrombocy topenia was 15 %, ANA positivity was 37,5 %, ASMA 15 %, AMA 7,5 % in study group versus in control group 17,5 % low T4, 10 % high serum RF levels, 10 % low C3, 22,5 % thrombocytopenia, 5 % ANA positivity respectively. Typell DM was found 15 % in study group versus 7,5 % in control group. Cryoglobulinemia was found only 2,5 % in study group and was not determined in control group.Also some clinical and immunological manifestations were not determined in our study. CONCLUSION : In this research we established that extrahepatic manifestations were frequently observed in HCV patients than HBV patients. Including primarily the rheuma tological, neurological and psychiatric presentations. The most common immunological abnormalities were ANA positivity, high serum RF levels in HCV patients. But low T4 levels and thrombocytopenia were relatively abnormal in control group.Typell DM was significantly correlated as extrahepatic manifestations of HCV infection. KEY WORDS: HCV, HBV, and extrahepatic manifestations. 58