Güneydoğu Anadolu bölgesinde hepatit C virüsünün genotiplendirmesi
Epidemiology of hepatits C virus genotypes southeast region in Turkey
- Tez No: 163272
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT GÖRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
6.ÖZET Hepatit C virusu (HCV), 1980'nin sonunda genomu tanımlanmış bir RNA virasudur. Virus pozitif tek iplikçikli bir RNA virüsüdür ve genomu yaklaşık 9400 nükleotid uzunluğundadır ve içerdiği tek açık okunan bölgesi 3010- 3011 aminoasit büyüklüğündeki poliproteini kodlar. 5'UTR bölgesinin bir kısmı HCV genotip ve subtiplerinin ayınrmnda etkili olan bölgedir. Tüm dünyada en az altı major HCV genotipi (la,lb,2a,2b,3a,3b, 4, 5, 6) tesbit edildi. Bizim çalışmamızın amacı; Güneydoğu Anadolu bölgesindeki, HCV enfeksiyonu olan hastalarda HCV genotiplendirmesinin saptanmasıdır. Bu çalışmaya 2004- 2005 yıllan arasıda D.Ü.T.F Gastroenteroloji polikliniğine başvuran 30 hasta dahil edildi. Tüm hastalarda anti-HCV ve HCV RNA pozitifliği çalışmaya alınma kriteri olarak kabul edildi. Çalışmaya alınan hastalar içindeki 8 hastanın HCV genotiplendirmesi, serum örneklerinin alınması, transferi, saklama işlemleri ve PCR incelemesi sırasındaki ayrıştırma işlemlerindeki hatalara bağlı olarak yapılamadı. Hastaların yaş ortalaması 42,4 (28- 58) olup, 22'si kadın, 10 tanesi erkekti. Hastaların ortalama ALT seviyesi 77,04 (42- 149), ortalama AST seviyesi 60,1 (34- 132) olarak saptanmıştır. Hastalardan sadece 3'ünde (%13,6) kronik HCV enfeksiyonu öyküsü, hastaların 6 (%27)'de karaciğer sirozu ve hastaların 13 'ünde (%59) kronik böbrek hastalığı mevcuttu. Hastalarda, toplam 3 adet HCV genotip'i saptandı; Genotip la, lb ve genotip 3a saptandı.5 hastada (%22,7) Genotip la saptandı, 16 hastada (%72,7) Genotip lb ve 1 hastada (%4,5) Genotip 3a saptandı. Türkiye'de ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en çok görülen HCV genotipi lb'dir. Bizim çalışmamızda dominant genotip lb olarak saptandı. Sonuç olarak; Güneydoğu Anadolu bölgesinde, daha önceki çalışmalarla uyumlu olarak baskın genotip lb saptanmıştır ancak zamanla diğer genotiplerin oranlarının arttığı görülmektedir. 40
Özet (Çeviri)
EPIDEMIOLOGY OF HEPATITIS C VIRUS GENOTYPES SOUTHEAST REGION IN TURKEY Hepatitis C Virus was discovered at the end of 1980. Virus has a positive stranded RNA genome which is approximately 9400 base in length. It contains a single open reading frame encoding a polyprotein consists of 3010- 3030 aminoacids. A part of 5'UTR of the virus is mostly used for determination of genotypes and subtypes. Six major HCV genotypes (la,lb,2a,2b,3a,3b,4, 5, 6) have been determination worldwide so far. Aim of this study is to determine the genotypes of HCV RNA in Anti-HCV and HCV RNA positive patients. Thirty patients, from Gastroenterology and Neophrology Units of the Dicle University, between 2004 and 2005, were enrolled in this study. Eight patients genotypes did not determinate becaouse, defect of transporting, storing or PCR analysis. The mean age of the patients was 42,4(28- 58), 22 female and 10 male. The mean ALT of the patients was 77,04 (42- 149) and the mean AST of the patients was 60,1 (34- 132).Three of patients have been chronic liver failure, six of them have been liver cirrhosis and thirteen of patients have been chronic renal failure. All of the patients had been only three type genotypes. Genotype la, lb and 3a. Five patients showed genotype la (22,7%) pattern, sixteen patients showed genotype lb (%72,7) pattern and one patient showed genotype 3a (4,5%) pattern. Genotype lb was found to be dominant among Turkish patients. Our resoults were similar with they results. In addition to dominant HCV genotype vas lb but in the years the other genotypes ratios had been increased. 41