Endometriozis tanısında CA 19-9 ile CA 125'in yararlılık açısından karşılaştırılması
Usefulness of CA 19-9 versus 125 for the diagnosis of endometriosis
- Tez No: 163271
- Danışmanlar: PROF.DR. RİFAT GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
61 VII. ÖZET Endometriozis tanısında kullanılan yardımcı yöntemler arasında serum CA 125 ve CA 19-9 tayini önde gelmektedir. Çalışmaya toplam 179 hasta dahil edlmiş ve patolojik inceleme sonucunda endometriozis tanısı kesinleşen 101 hasta Grup I, bunun dışında diğer benign jinekolojik nedenlerle öpere edilen 78 hasta ise Grup II olarak tanımlanmıştır. Tüm hastaların preoperatif serum CA 125 ve CA 19-9 değerleri ile intraoperatif R-AFS skorlamaları da kaydedilmiştir. Endometriozis grubundaki serum CA 125 ve CA 19-9 değeri ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p = 0.000).
Özet (Çeviri)
63 VIII. SUMMARY Seram CA 125 and CA 19-9 are the leading markers in the diagnosis of endometriosis. A total of 179 patients were recruited for this study and 101 patients with histopathologic diagnosis of endometriosis were labeled as group I and 78 patients operated for other benign gynecologic conditions were labeled as group E. All patients' preoperative serum CA 125 and CA 19-9 values and intraoperative R- AFS scorings were recorded. Mean values of serum CA 125 and CA 19-9 in the endometriosis group were found to be significantly higher when compared with the control group (p = 0.000).