Primer açık açılı glokom olgularında latanoprost'un tek veya kombine tedavisinin göz içi basıncı üzerine etkileri
The effects one eye pressure with mono and combine latanoprost theraphy in the primary open angle gloucoma cases
- Tez No: 163287
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET AMAÇ: Primer açık açılı glokomlu (PAAG) hastaların fıks kombinasyon tedavisinden latanoprost monoterapisine, fıks kombinasyona ilave latanoprost tedavisinden P bloker ve latanoprost kombine tedavisine geçişte, göz içi basınç (GİB) değişiklikleri ve topikal yan etkiler yönünden değerlendirilmesi. MATERYAL METOD: PAAG tanısıyla takip edilen hastalar iki gruba ayrıldı. Timolol+dorzolamid fıks kombinasyon tedavisinden latanoprost monoterapisine geçen 39 hastanın 78 gözü grupl, timolol+dorzolamid ile latanoprost kombinasyonundan betaksalol ve latanoprost tedavisine geçen 34 hastanın 65 gözü grup 2 olarak kabul edildi. Hastalar başlangıçta, l.ay ve 3. ay sonunda göz içi basınç (GİB) ve topikal yan etkiler yönünden değerlendirildi. BULGULAR: Grupl başlangıçta ortalama GİB' ı 13,6±2,3mmllg, l.ay 12,8±2.5 mmHg (p=0,20), 3. ay 12,1 ±2,6 mmHg (p=0,01) olarak ölçüldü. Grup 1 de en fazla görülen yan etki hiperemi olup ( %43.58) zamanla artmaktaydı. Grup 2 başlangıçta ortalama GİB'ı 14,07±4,6 mmHg, l.ay 16,2±6,5mmHg (p=0.04), 3. ay 12,8±3,2 mmHg (p=0,43) olarak ölçüldü. İkinci gruptaki hastaların %63'ünde hedeflenen GİB'na ulaşıldı. İkinci grupta ki en sık yan etkiler; kirpiklerde uzama %64,28, hiperemi %52,38, iris renk değişikliği %28,57, olup zamanla artmaktaydı. SONUÇ: Latanopros'tun en az fıks kombinasyon kadar hatta daha fazla GİB'ı düşüklüğü yaptığı, üçlü kombinasyon tedavisi ile kontrolü sağlanan hastaların yarıdan fazlasının ikili kombinasyonla da kontrolünün sağlandığı, latanoprostun topikal yan etkilerinin tolere edilebilir olduğu ve hasta uyumunun yüksek olması nedeniyle monoterapi ve kombine terapide öncelikli tercih edilmesi gereken bir ilaçtır. ANAHTAR KELİMELER: Glokom, Latanoprost, Fiks kombinasyon, Betaksalol 41
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY PURPOSE: To evaluate the changes of fixed combination therapy to latanoprost monotherapy and fixed combination therapy and additional latanoprost thearpy to f3 blocker and latanoprost combination therapy on intraoculer pressure (10P) and topical side effects in primary open-angle glaucoma patients. MATERIALS AND METHODS: Primary open-angle glaucoma patients were divided into two groups. 39 patients whose 78 eyes changed their therapy from timolol+dorzolamid fixed combination therapy to latanoprost monotherapy were accepted as group 1, 34 patients whose 65 eyes changed their therapy from timolol+dorzolamid and latanoprost combination therapy to betaxalol and latanoprost therapy were accepted as group 2. Patients were evaluated for intraoculer pressure (IOP) and topical side effects at the beginning, first and third month of therapy. RESULTS: Initially, mean tension ocular was 13,62±2,37 mmHg and 12,88±2,5 mmHg (p=0,20) and 12,1 ±2,6 (p=0,01) mmHg at first month and third month respectively in group 1. Hyperemia was the most seen side effect (43.58%) and increasing with times in group 1. Initially, mean tension ocular was 14,07±4,6 mmHg. 16,2±6,5 (p=0.04) mmHg and 12,8±3,2 (p=0,43) mmHg at first month and third month respectively in group 2. Controlling of intraocular pressure (IOP) was succeeded at 63 % of patients. The most seen side effects were growing eyelashes (64,28%), hyperemia (52,38%), increased pigmentation of iris (28,57%) respectively in group 2. CONCLUSIONS: Latanoprost decreases intraocular pressure as much as and even more than fix combination therapy. More then half of the patients' intraocular pressure who treated with triple combination therapy can also be controlled with double combination therapy. Latanoprost topical side effects are tolerable and adaptation of 42potents are better and so latanoprost can be preferred firstly as mono and combination therapy. KEY WORDS: Glaucoma, Latanoprost, Fix combination, Betaxolol 43