Latanoprostun primer açık açılı glokom tedavisinde tek başına ve kombine kullanımı
The Use of latanoprost in primary open angle glaucoma (POAG) treatment as monotherapy and combination
  1. Tez No: 103397
  2. Yazar: İNAYET ANDI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEKİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde Şubat 1999- Aralık 2000 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada, primer açık açılı glokom (PAAG) tedavisinde, %1'lik karteolol yetersiz kaldığında tedaviye akşamlan bir kez %0.005'lik latanoprost eklenmesi ya da karteololü keserek tedaviye tek başına %0.005'lik latanoprost ile devam etmenin %1'lik karteolol ile kombine kullanımına göre etkinliğini karşılaştırmak ve PAAG'lu olgularda latanoprostun tek başına kullanımının etkinliğini araştırmak amaçlandı. PAAG tanısı konan ve günde iki kez %1'lik karteolol kullanan ve GİB 21 mmHg'nın üstünde olan ya da GİB 21 mmHg'nın altında olduğu halde, görme alanında glokomatöz defektlerin ve c/d oranın arttığı hastalar iki gruba ayrıldı: Birinci gruba, %1'lik karteolole ek olarak akşamlan bir kez %0.005'lik latanoprost verildi. İkinci gruba karteolol kesilerek akşamlan bir kez % 0.005'lik latanoprost başlandı. Bu olgulann dışında PAAG tanısı yeni konmuş ve daha önce ilaç kullanmayan olgular ise üçüncü grup olarak aynlıp ilk tedavi olarak akşamlan bir kez %0.005'lik latanoprost başlandı. Gruplann her birinde tedaviden bir hafta, bir ay, üç ay ve altı ay sonra meydana gelen GİB değişiklikleri kaydedildi. Takip periyodunun her bir döneminde GİB'nda meydana gelen değişiklikler başlangıç GİB değerleriyle ve birbirleri ile eşli t-testi kullanılarak karşılaştırıldı. Üç grubun tedavi rejimlerine verdikleri cevabı birbirleri ile karşılaştırmak için eşsiz t-testi kullanıldı. Başlangıç GİB değerleri birinci grupta 23.7716.76 mmHg, ikinci grupta 22.63±3.39 mmHg ve üçüncü grupta 27.26±4.31 mmHg olarak saptandı. Bu değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık yoktu (P>0.05). Birinci ve ikinci grupta tedavide yapılan değişiklikten ve üçüncü grupta %0.005'lik latanoprost tedavisine başlanmasından bir hafta, bir ay, üç ay ve altı ay sonra saptanan GİB değerleri ile başlangıç GİB değerleri karşılaştırıldığında her dört ölçümde de elde edilen değerlerin istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük olduğu saptandı (P0.05). Birinci ile ikinci grup ve birinci ile üçüncü gruptaki düşme değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Latanoprost tedavisi süresince bir olguda uveit ve bir olguda herpes simpeks keratiti gelişti. Sonuç olarak, grupların her birinde tedaviden bir hafta, bir ay, üç ay ve altı ay sonra meydana gelen GİB düşmelerinin başlangıç değerlere göre yüksek derecede anlamlı olduğu ve gruplar arasında uygulanan tedavi rejimlerinin etkinlikleri bakımından birbirlerinden anlamlı farklılık göstermedikleri görüldü Latanoprost tedavisine cevapta takip periyodu boyunca anlamlı değişiklik izlenmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Use of Latanoprost in Primary Open Angle Glaucoma (POAG)Treatment as Monotherapy and Combination The aim of this study was to compare effect of latanoprost carteolol combination therapy to latanoprost monotherapy when carteolol therapy failed in primary open angle glaucoma (POAG) therapy and also evaluate latanoprost monotherapy as first line therapy in POAG. This study was conducted at Ophthalmology Clinic of Medical School of the Yuzuncu Yıl Univesity between February 1999 and December 2000. POAG which used 1% carteolol twice a day and intraocular pressure (IOP) was higher 21 mmHg or having visual field defects and cup/disc ratio were divided in the two groups. It was given 0.005% latanoprost once a day at the evenings addition to 1% carteolol to the first group. In the second group 1% carteolol was stopped and 0.005% latanoprost was started once a day at the evenings. In the third group it was given 0.005% latanoprost once a day at the evenings for the firdt step treatment to the patients which were diagnosed POAG and never used any medicine before. In each group changes in IOP were recorded after one week, one month, three and six months of treatment. IOP changes were compared with beginning IOP values by the Paired-Sample T-test, during the each term of study period. Independent-Sample T-test was used to compare effects of the treatment in the three groups. Beginning IOP values were determined as 23.77±6.76, 22.63±3.39, 27.26±4.31 mmHg im first and second, thirth groups respectively. There was no statistical difference between the beginning values (p>0.05). There were statistical significant differens between beginning IOP values and 1 week, 1 month 3 month, 6 month IOP results following switching therapy to latanoprost in group I and II and starting latanoprost in group III. There was no significant differences among the IOP values during study measurements (p0.05). During the latanoprost treatment uveitis at one case and herpetic keratitis at the other case were developed.In conclusion IOP values were significantly decreased comparing to the beginning values after the one week, one month, three and six months of the treatment in each group. Also, there was no important differences at effectiveness of applyed treatment types among the groups. It was not seen any important differences response to latanoprost treatment during the study period.