Manyetik alanda Na+/K+ATP'az (EC:3.6.1.37) enzim aktivitesi, MDA ve GSH düzeylerinin araştırılması
Investigation of Na+/K+ATP'ase (EC:3.6.1.37) enzyme activity,MDA and GSH levels in static magnetic fields
  1. Tez No: 163289
  2. Yazar: PETEK USLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜRBİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
6. ÖZET S.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü BİYOKİMYA ( TIP ) Anabilim Dalı Doktora Tezi / KONYA - 2005 Petek USLU Danışman Prof. Dr. Mehmet GÜRBİLEK Manyetik Alanda Na+ / K+ ATP'az ( EC:3.6.1.37 ) Enzim Aktivitesi, MDA ve GSH Düzeylerinin Araştırılması Bu çalışmada bir alümünyum fabrikasında elektrolizhanelerde çalışan işçilerde kronik statik manyetik alana maruziyetin Lipit peroksidasyonu,GSH ve Na+ / K+ ATP'az üzerindeki etkilerini görmek amacıyla 50 kişilik işçi ve 50 kişilik kontrol grubunda, kontrol gurubunun iş sebebiyle manyetik alana maruz kalmayan kişilerden ve işçi grubuyla aynı yaşlar arasında olmasına dikkat edilerek her iki grupta da kan örnekleri 10 cc anti koagülanh olarak alınmış MDA, GSH düzeyleri ve Na+ / K+ ATP'az ( E C 3.6.1.37 ) enzim aktivitesi ölçülmüştür. İşçilerde ve kontrol grubunda kan örneklerinde ölçülen parametrelerin ortalama ve standart sapma değerleri verilmiştir. MDA İŞÇİ ; 5,183 ± 0,370 nmol / mi, MDA kontrol ; 3,770 ± 0,645 nmol / gHb, GSH işçi ; 7,813 ± 0,454 mmol / gHb, GSH kontroi ; 3,640 ± 0,547 mmol / gHb, Na+ / K+ ATP'az jşçi ; 0,128 ± 0,022 umol.mprf'.lOdak, Na+ / K+ ATP'az kontroi ; 0,141 ± 0,023 umol.mprf'.lOdak. Veriler bilgisayar ortamına aktarılarak, istatistiki analiz SPSS for Windows V.12 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı. Manyetik ve elektrik alanlara ( NIR ) yani non iyonize radyasyona kronik maruziyet sonucu MDA işçi grubunda fark MDA kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü BİYOKİMYA ( TIP ) Anabilim Dalı Doktora Tezi / KONYA - 2005 Petek USLU Danışman Prof. Dr. Mehmet GÜRBİLEK Investigation of Na+/K+ ATP'ase (EC:3.6.1.37) Enzyme Activity, MDA and GSH Levels in Static Magnetic Fields Investigation of the occupational exposure effects of static magnetic fields among workers of aluminium industry work in the area of electrolysis processes and the relationship of altering levels of MDA, GSH and Na+ / K+ ATP ase ( EC: 3.6.1.37 ) function control group which is not working in the same occasion. Our study includes 50 individual of workers group versus 50 individual of control group. The workers groupe was found in the risk of area because of their occupation 8 hours a day, 7 days per week. The control groupe was not working in a spesific exposure area or in the same occasion. In both of the groups the blood samples were taken 10 cc with anticoagulant and worked immediately for the three parameters which we analyzed. The mean ± standart deviation of the parameters are as follows; MDA worker 5.183 ± 0.370 n mol / ml, MDA control 3.770 ± 0.645nmol/gHb GSH worker 7.813 ± 0.454 mmol / gHb, GSH contro, 3.640 ± 0.547 mmol / gHb ; Na+ / K+ ATP'ase worker 0.128 ± 0.022 mmolmprt"1. 10 min. Na+/ K + ATP' ase control 0.141 ± 0.023 mmolprt ~x. 10 min. 48We used SPSS version 12 statistics programme for statistical analyses we used student's t test. According to t test there is significant difference between both parameters.