Ni-B ikili alaşım sisteminde Ni zengin bazı ara fazların manyetik özellikleri
Magnetic properties of some Ni rich intermediate phases in Ni-B binary alloy system
  1. Tez No: 1242
  2. Yazar: R.HALUK MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSIN AYDINURAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi Ni-B İKİLİ ALAŞIM SİSTEMİNDE Ni ZENGİN BAZI ARA FAZLARIN MANYETİK ÖZELLİKLERİ R. Haluk MUTLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Arsın AYDINURAZ 1987, Sayfa: 69 Jüri: Doç. Dr. Arsın AYDINURAZ Prof.Dr. Acar IŞIN Prof.Dr. Hüseyin AKÇAY Ni-B ikili alaşım sisteminin bazı ara fazları üzerinde oda sıcaklığında Faraday yöntemiyle manyetik alınganlık ölçümleri yapılmıştır. Bu sistemin NiB araf azına ait ölçümler sonucunda NiB'un, tanecik büyüklüğüne bağımlı zayıf bir paramanyetik alınganlığa sahip olduğu gözlenmiştir. X-ışmı floresans analizi ile manyetik alana bağlı alınganlık ölçümleri sonucunda NiB numunelerinde belirgin herhangi bir safsızlık bulunmadığı ve tanecik büyüklüğüne bağımlı lığın, vakumlu fırında tavlama ile kısmen azaldığı saptanmıştır. Böylece NiB'un alınganlığının tanecik büyüklüğüne bağımlı olmasının, numunedeki olası örgü bozukluklarından kaynaklandığı sonucuna varılmış ve kuantum mekaniksel saçılma kuramı kullanılarak basit metallerde ve NiB' da örgü bozukluklarının manyetik alınganlık üzerindeki etkileri kuramsal olarak incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ni-B ikili alaşımları, NiB araf azı, manyetik alınganlık, spin paramanyetizması, örgü kusurları, saçılma kuramı, parçalı dalgalar analizi, faz kaymaları.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT PhD Thesis MAGNETIC PROPERTIES OF SOME Ni RICH INTERMEDIATE PHASES IN Ni-B BINARY ALLOY SYSTEM R. Haluk MUTLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Arsın AYDINURAZ 1987, Page: 69 Jury: Assoc. Prof.Dr. Arsm AYDINURAZ Prof.Dr. Acar IŞIN Prof. Dr. Hüseyin AKÇAY The magnetic susceptibility of some of the intermediate phases of the binary Ni-B alloy system are measured at room temperature employing Faraday method. From the measurements of NiB intermediate phase of this system, it has been observed that NiB has a grain size dependent weak paramagnetic susceptibility. With the help of X-ray fluorescence analysis and magnetic field dependent susceptibility measurements it has been found that NiB samples possess no detectable impurity of any kind and it has been deduced that the grain size dependence of susceptibility partially decreases when annealed in the vacuum furnace. Thus it has been concluded that grain size dependence of the susceptibility of NiB could be attributed to the presence of possible lattice defects in the samples and effects of lattice defects on the magnetic susceptibility in simple metals and NiB are theoretically examined by means of quantum mechanical scattering theory. KEY WORDS: Binary Ni-B alloys, NiB intermediate phase, magnetic susceptibility, spin paramagnetism, lattice defects, scattering theory, partial wave analysis, phase shifts.