Sperm morfolojisi ve motilitesinin intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu sonuçları üzerine etkileri
The effect of sperm morphology and motility on the results of intracytoplasmic sperm injection
- Tez No: 163355
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VİLDAN KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
1. ÖZET înfertilite, kısaca istem dışı çocuk sahibi olamama durumudur. Çiftlerin yaklaşık %10- 20'sini etkileyen bir problemdir ve korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen 1 yıllık sûre sonunda gebe kalmaması olarak tanımlanmaktadır. înfertilite vakalarının yaklaşık % 40- 45'i erkeğe bağlı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu da semen analizinin önemini arttırmaktadır. Oligo, asteno ve teratozoosperminin biri veya birkaçının bir arada görülmesi şiddetli erkek infertilitesi olarak adlandırılır. Sigara ve alkol tüketiminin artması, hava kirliliği ve stres sperm sayışım ve kalitesini azaltıp, erkek infertilitesinin artmasına sebep olmaktadır. Intra sitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) klasik infertilite tedavi yöntemlerinin sonuç vermediği şiddetli erkek infertilitesi vakaları için geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Temel prensibi, bir spermin bir oosite enjekte edilmesi olan ICSI işleminde fertilizasyon, gelişen embriyo sayısı ve gebeliğin artması, bu yöntemin yaygınca kullanımına sebep olmuştur. Çalışmamızda infertil çiftlere uygulanan ICSI tedavisi sonrası sonuçlar değerlendirildi. Kruger kesin kriterlerin ICSI sonuçlarım tahmin etmede yardımcı olup olamayacağının tespiti için sperm morfolojisi ve motilite değerlendirilmesi yapıldı. Motil sperm oram Makler sayım kamarası kullanılarak, motil sperm sayısı / toplam sperm sayısı hesaplanarak bulundu. Normal morfolojin* sperm oram ise Diff-Quick boyama yöntemi ile hazırlanmış preparatlardan 200 sperm sayılarak Kruger kesin kriterlerine göre hesaplandı. Çocuk sahibi olma istemiyle kliniğimize baş vuran 242 çift çalışmamıza alındı. Kadın partnerde metafaz iki (MU) oosit sayısı >5 olanlar çalışmamıza dahil edildi. Erkek partnerde ise sadece semen sıvısı içinde sperm hücresi bulunması şartı arandı. ICSI sonuçlarına ait parametrelerden fertilize olan ortalama oosit sayısı ve gebelik oranlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. ICSI işleminde sperm morfolojisi ve motilitesinin fertilizasyon ve gebelik sonuçlarına bir etkisi olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Infertility can briefly be defined as not being able to have a child against couples will. Infertility is a problem effecting %10-20 of the couples and can be defined as not becoming pregnant after one year of regular sexual relation. The reason of % 40-45 of infertility cases are male sourced problems. This increases the importance of semen analysis. The evidence of one or more oligo, astheno or teratozoo sperm is termed as male infertility. Cigarette and alcohol consumption, weather pollution and stress decreases the sperm number and quality, therefore increases the male infertility. Intracytoplasmic sperm injection (ICSI) is a method developed for the cases where classical infertility treatments are not responding. Fertilisation, developing embryo number and increasing maternity has resulted ICSI method being used widely, whose basic principle is injecting a sperm to an oocyte. In our study, the results of ICSI treatments applied infertile couples have been evaluated. To be able to determine whether Kruger strict criterias can be helpful for estimating ICSI results, sperm morphology and motility evaluations have been made motil sperm ration was determined by using makler counting camera and by motil sperm number / total sperm number. Normal morphology sperm ratio was calculated respect to Kruger strict criteria by counting 200 sperms which were prepared by Diff-Quick coloring method 242 couples, who applied to our clinic has been taken in this research. The female patients who had metaphase II (Mü Oocyte number > 5) were included in the research. For the male partners, having sperm cells in seminal fluid was the only condition. There was no significant difference in the parameters of ICSI results, fertilized average oosit number and pregnance rates, either. It was observed that sperm morphology and motility had no effect in fertilization and pregnancy.