Dominant serebral hemisferin belirlenmesinde farklı FMRG metodlarının karşılaştırılması
- Tez No: 163388
- Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ERZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Araştırmadaki amaç, bilateral serebral hem isf erlerde yerleşimli motor kortekslerin farklı fMRG yöntemleri kullanılarak görüntülenmesini sağlamak, fonksiyonlara bağlı olarak dominant hemisferleri belirlemek ve kullanılan farklı fMRG metodlarını birbirleri ile karşılaştırmaktır. Araştırma her iki serebral hemisferde primer ve sekonder motor kortekslerin el parmağı hareketi ve dil hareketi ile ilgili merkezlerinin fMRG incelemeleri ile görüntülenmesi amacı ile 15 sağlıklı olguda gerçekleştirildi. Olgulara dört farklı yöntemi karşılaştırmak için toplam 30 seansta spesifik görevle ilişkili blok paradigmalar kullanılarak aksiel planda toplam 120 BOLD fMRG incelemesi uygulandı. Bilateral eş zamanlı el parmağı hareketi ve dört yönde dil hareketi, nazal oksijen verilerek ve normal atmosfer koşullarında ayrı ayrı ödevler olarak uygulandı. Veriler spesifik bir işletim sistemi ile işlendi ve elde edilen aktivasyonlar primer ve sekonder motor korteks kökeni açısından değerlendirildi. Her hemisferde aktivasyon miktarı belirlenip dominant olan tarafın nondominant tarafa oranı hesaplandı. Tüm olgularda dört yöntemin dominant motor korteksi belirlemede başarısı kualitatif ve elde edilen oranları kullanarak kuantitatif olarak değerlendirildi. El ödevinde bilateral SMC'Ierde her zaman belirgin olan tarafın dominant tarafta olmayabileceği, SMC aktivasyonlarının simetrik olabileceği veya nondominant tarafta belirgin olabileceği saptandı. Ancak bu olgularda her zaman dominant tarafta SMA ve PMA'nın daha belirgin olduğu saptandı. Dil ödevlerinde SMC'Ierde lateralizasyon, el ödevine göre daha belirgin izlenmiş olup, dominant tarafın ayırımı daha kolay yapılmaktadır. Oksijen uygulanan ödevlerde aktivasyon alanı artmış olup kualitatif olarak her iki el ve dil hareketine ait yöntemde ve kuantitatif olarak dil hareketine ait olan yöntemde dominant tarafı belirlemede üstünlük sağladığı saptanmıştır. Nazal oksijen eşliğinde fMRG incelemeleri ilk kez uygulandığı için uygulama tekniğine bağlı ya da vasküler yapı - aktivasyon alanı ayrımının zor olmasına bağlı bazen olgularda başarısızlıkla karşılaşıldı. I 1 1 Hemisferik dominansın belirlenmesi amacı ile kullanılan fMRG yöntemleri karşılaştırıldığında kusursuz bir yöntem bulunmamaktadır. Kullandığımız farklı yöntemler farklı olgularda, olguların gereksinimlerine göre birbirlerinin alternatifi ve destekleyicileri olarak kullanılabilirler. Ancak hemisferik dominansın farklı fMRG yöntemleri ile saptanması için yeni araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır. nı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Blood-oxygenation-level-dependent (BOLD) functional magnetic resonance imaging (fMRI) is known to be a non-invasive technique for studying human brain function. The purpose of this study is to apply different BOLD-fMRI methods to identify the brain area responsible for producing finger and tongue movements and to compare the ability of each method in determining the dominant motor cortex. Fifteen right-handed healthy volunteers performed bimanual symmetrical finger to thumb opposition and four directional tongue movement tasks each consisted of two conditions, one without and one with accompanying nasal oxygen during active periods of fMRG paradigm. Total of 120 fMRI study in 30 sessions were processed in a specific work station. Hemodynamic responses as measured with four different fMRI methods in the primary sensorimotor cortex (SMC), supplementary motor area (SMA) and premotor area (PMA) were analyzed qualitatively and quantitatively. The volume of activation and ratios between dominant and non-dominant hemisphere activations were measured separately for each of SMC, SMA and PMA. When the task was finger opposition, SMC was not always significant on dominant side and in some subjects it showed similar activation to or lesser activation than non-dominant hemisphere. But this was not the same for SMA and PMA in which dominant side showed more activation than non-dominant side in all of subjects. SMC lateralization was more significant in tongue movements than bimanual finger opposition tasks, made it easier to distinguish dominant motor cortex from non-dominant side. Accompanying of nasal oxygen with either bimanual finger opposition task or tongue movement task had provocative effect on cortical activation rate and in determining dominant side qualitatively. But quantitatively only tongue movement tasks showed this provocative effect. Nasal oxygen delivery during fMRI tasks, as a new method, brought some questions. These sometimes resulted from improper technical application of nasal oxygen or from the increase in the number of areas related to venous draining network that should be differentiated from motor cortex activation. Finally, there was no single fMRI method that put an end to all these problems in determining dominant motor cortex. The four applied methods should be properly used as an alternative or supplementary of each other in some situations that defining dominant motor cortex needs additional supporting data. IV