Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda folklor egzersizinin etkisi
  1. Tez No: 163397
  2. Yazar: BERRİN TOPÇU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAFİNAZ ALBAYRAK YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET DEHB'li çocuklarda etyoloji kesin olarak belirlenememesine karşın son yıllarda özellikle noradrenerjik ve dopaminerjik sistemlerinde bir patoloji olduğu görüşü bildirilmektedir. Medikal tedavisinde kullanılan ilaçlar da bu görüşü desteklemektedir. Egzersizin de vücutta noradrenerjik ve dopaminerjik sistemi etkilediği rapor edilmiştir. Tüm bunlara dayanarak DEHB'li çocuklarda müzik eşliğinde grup oyunu şeklinde yapılan folklor egzersizinin bu çocuklarda dikkat eksikliğini, hiperaktif ve impulsif davranışları azaltmada etkili olabileceğini düşünerek bu çalışmayı planladık. Çalışmamıza DSM-IV tanı kriterlerine göre DEHB tanısı almış yaşları 8-12 olan l'i kız 6 'sı erkek toplam 7 çocuk katıldı. Öncelikle çocukların her biri çocuk psikiyatrı tarafından değerlendirildi. Ardından fizik muayene, tam kan sayımları, statik ve dinamik solunum hacim ve kapasiteleri ve efor testleri yapılarak herhangi bir kardiyopulmoner patolojileri olup- olmadığı değerlendirildi. Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve impulsif davranışları 48değerlendirmek için çocukların ebeveynleri ve öğretmenlerine Conners kısaltılmış hiperaktivite değerlendirme ölçeği doldurtuldu. Yine dikkat eksikliğini değerlendirmek için TRZ, beyaz, mavi, yeşil ve kırmızı renklere karşı GRZ ve İRZ ölçümleri yapıldı. Haftada 2 gün, toplam süre 2 saat ve egzersiz yoğunluğu hedef nabzın %55-60'ında olacak şekilde folklor egzersizi 15 hafta boyunca yaptırıldı. Egzersiz programı sonrası yapılan tüm testler tekrarlandı. Elde edilen sonuçlar t-test metodu ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years it is suggested that there could be noradrenergic and dopaminergic system pathology in children with Attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) even though the etiology is not clear. Also drugs that are used for medical treatment of this disorder support this suggest. It is also reported that exercise effect noradrenergic and dopaminergic system. In order these reports, we planned this study that it could be effective to decrease the attention deficit, hyperactivity and impulsive behavior level of children with ADHD with the help of folklore exercise that is planned like game with music. 7 kids (6 male, 1 female) between 8-12 ages who are detected as ADHD with the DSM- IV criteria are participated in our study. All participants are evaluated by child and adolescent psychiatrist. For a pre-participation examination, they all evaluated by physical assessment, complete blood count, static and dynamic respiratory volumes and capacities and cardiac stress test in order to exclude any cardiopulmonary pathology. Conners abbreviated rating scale are given to the parents and teachers of participants to assess their attention deficit, 50hyperactivity and impulsive behavior. Estimated reaction times and real reaction times for white, blue, green and red colors are also assessed to determine the attention deficit levels. Folklore exercises planed as 1 hour/day and 2 days/week for 15 weeks with an intensity of %55-60 of maximal heart rate. At the end of 15 weeks, all pre-participation tests are repeated. T-test is used for statistical analysis.