Travmaya maruz kalan hastalarda proteolitik ve iskemik değişikliklerin incelenmsi
- Tez No: 163419
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELDA DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET CAN M., Travmaya maruz kalan hastalarda proteolitik ve iskemik değişikliklerin incelenmesi, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya Tezi. Zonguldak, 2005. Bu çalışmanın amacı travmada proteolitik ve iskemik değişikliklerin etkilerinin incelenmesidir. Travmaya maraz kalan hastalarda seram iskemi modifiye albumin testi (EvIA), sistatin C, interlökin-1 0 (EL-1 J3), C reaktif protein (CRP), anjiotensin konverting enzim (ACE) ve myoglobin düzeyleri değerlendirildi. Travmaya maruz kaldıktan sonra iki saat içinde acil servise başvuran 92 travma hastası çalışmaya dahil edildi. Injury Severity Score (ISS) skora 15'in altında hafif şiddette travmaya maruz kalan Grup I (n=60) ve ISS skoru 15'in üstünde orta şiddette travmaya maruz kalan Grup II (n=32) olmak üzere travma hastalan ISS sınıflamasına göre iki grup halinde incelendi. Her iki grupta seram ACE, İMA ve myoglobin seviyeleri kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı olarak yüksek bulundu. Serum IMA, myoglobin ve CRP konsantrasyonları Grup IF de Grup I ile kıyaslandığında anlamlı olarak yüksek bulundu. Grup II serum CRP düzeyleri kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu. Seram IL-1 J3 ve sistatin C düzeylerinde bir değişiklik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CAN M., The evaluation of proteolytic and ischemic changes in patients exposure to trauma, Zonguldak Karaelmas University Faculty of Medicine, Thesis in Clinical Biochemistry. Zonguldak,2005 The purpose of this study was to define the effects of the proteolytic and ischemic changes on trauma. We evaluated the serum level of Ischemia-modified albumin (IMA), Cystatin C, Interleukine 1-|3 (IL 1-3), C reactive protein (CRP), Angiotensin Converting Enzyme (ACE) and myoglobin in the patients exposured to trauma. There were 92 trauma patients applied to the emergency department at participating centers within two hour after exposure to trauma. According to Injury Severity Scores (ISS) trauma patients divided into two groups: Group I was mildly injured patients that has ISS trauma score below 15 (n = 60) and Group II was moderate injured patients that has ISS trauma score above 15 (n = 32). Serum ACE, IMA and myoglobin levels were significantly increased in both group compared with the control. In group n, serum IMA, myoglobin and CRP concentrations were significantly enhanced compared with group I. In group II serum CRP levels were significantly increased compared with control group. Serum IL-1|3 and Cystatin C concentrations were not different in these groups.