Kuron-köprü protezlerinde estetiği sağlayacak doğru rengin belirlenmesindeki kriterler
The criteria to determine the suitable color to get the aesthetic at the crown-bridge prosthesies
- Tez No: 163420
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Modern restoratif diş hekimliğinin en önemli amacı hastaya doğal diş estetiğinin yeniden kazandırılmasıdır. Estetik faktörler, kişide psikolojik olarak yaratacakları reaksiyonlar nedeni ile bir restorasyonun başarısında önemli role sahiptir. Estetik; şekil, form ve renk kombinasyonu ile elde edilir. Bu tez çalışmasında, kuron-köprü protezlerinde estetiği sağlayacak doğru rengin belirlenmesindeki kriterler incelenmiştir. Çalışmamızda, İ.Ü. Diş hekimliği Fakültesi üçüncü sınıfında okuyan 25 erkek, 25 kız öğrenciden yardım alınmıştır. Çalışmamızda, bilgisayar yardımıyla hazırlanmış, dişleri, diş etlerini, dudağı ve çevre dokuları gösteren 7 gruba ayrılmış fotoğraflar kullanılmıştır. Öğrencilerden; a- Dişlerin en açık (beyaz) göründüğü resim ? b- Dişlerin en koyu göründüğü resim ? c- En sağlıklı görünen ağız resmi ? d- En estetik ve çekici görünen ağız resmi ? e- Dişetinin en estetik ve çekici göründüğü resim, sorularını yanıtlamaları istenmiştir. Bu çalışma sonucunda yaş, ten rengi ve diş eti rengi gibi unsurların sabit restorasyonlarda ve hareketli protezlerde daha doğal ve estetik bir görüntü elde etmek açısından iyi bir rehber olabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızın sonucunda çıkarılacak en önemli sonuç dişeti renginin, diş rengini algılamada, bir başka deyişle renk seçiminde etkili olduğu ve bu iki faktörün gerek renk seçiminde, gerekse estetik algılamada bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The dentist makes his efforts to reach the ideal at the restoration of a lost tooth. At a restoration the importance of the aesthetic necessity can not be despised just as the importance of the function and comfort. The aesthetic factors have an important role at a restoration becuse of their psychologic reactions and results over the person. Aesthetic; can be get by the combination of shape, form and colour. In this thesis study, the criteria to determine the suitable colour to get the aesthetic at the crown-bridge prosthesises are examined. In our study, we got help from 25 male and 25 female students who are at the third grade of İ.Ü. Faculty of Dentistry. Seven group of photographs are used that show teeth, gums, lip and surrounding tissues which are prepared by the help of a computer. We have asked the students to answer these questions; a- The picture in which the teeth are the clearest (white) ? b- The picture in which the teeth are the darkest ? c- The picture in which the mouth looks most healthy ? d- The picture in which the mouth looks most aesthetic and attractive ? e- The picture in which the teeth look most aesthetic and attractive ? In this thesis work, it is intended that elements like age, skin colour and gum colour can be a good guide to get a more natural and aesthetic image for full mouth restorations and removable prothesises and to help the dentists to form a better colour scheme and aesthetic by bethinking these elements. 49The most important result that will be figured out from our study will be that the gum colour is effective at perceiving the tooth colour, in other words at the colour choice and these two factors should be considered as a whole both at the colour selection and at the aesthetic perception. 50