Difüz interstisyel akciğer hastalıklarında fizik muayene ve laboratuvar bulguları arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
- Tez No: 163580
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
6.ÖZET/SUMMARY ÖZET Kollajen doku hastalıkları tanısı, diğer organ tutulumlan ve otoantikorlar yardımı ile ÎPF kadar w olmamaktadır. Zaten çoğu hasta tanısı konulmuş şekilde İdiniğimize gelmektedir. İdyopatik Lterstisyel pnömoni ise, patolog, klinisyen ve radyologun yakm birlikteliği ve buldukları bulguları irbirleri ile paylaşmaları ile konulabilecek dinamik bir tamdır. Tanıda hiçbir verinin diğerine stönlûğü yoktur. DİAH hastalarının herhangi bir aktivasyon döneminde klinik takip amacıyla bakılan linik, laboratuvar ve radyolojik parametreler arasında da çok sıkı bir korelasyon saptanamaması, bu arametrelerin hastalık aktivasyonu ile de korele şekilde ilerlemediğini göstermektedir, öyleyse bu astaların takibinde de tek bir parametre ile karar verilmemeli, olanaklar dahilinde bütün klinik ve ıboratuar parametrelere bakılmalıdır. SUMMARY Other organ involvement and assistance of autoantibodies helps out in the diagnosis of collagen asküler diseases so, the diagnosis is not as hard as İİP. Most of these patients come to our clinic lready diagnosed by the other clinics. But İİP diagnosis is dynamic based on the detailed clinico- adyological-pathological case disscussion between clinician, pathologist and radiologist. No data eems superior (more sensitive or spesific) to others. In this study UP patients are examined and adiological and laboratory parameters are evoluated in an unknown disease activation period, no tight elationship is found between clinic, laboratory and radiologic datas. Depending on this result we can onclude that, mere is no correlation between this parameters and disease activation. According to this esult non of these parametres are reliable enough to decide about disease activation alone so, all of the linical and laboratory parametres should be evoluated wherever/whenever available. 45
Özet (Çeviri)