Ezotropyalı hastalarda Faden ameliyatının uzun dönem sonuçları
Long-term results of Faden operation in esotropia
  1. Tez No: 163594
  2. Yazar: BERNA BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN ERDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Otuz dokuzu înfantil ezotropyalı, 97' si Akiz ezotropyalı toplam 136 olguda Faden Ameliyatı etkinliği araştırıldı. Operasyon yaşı ortalamaları; înfantil ezotropyalı olgularda 5.0±0.3 yıl, Akiz ezotropyalı olgularda 5.9±0.3 yıl olup olguların %61'i 4-5 yaş arasında öpere edildi. Postoperatif izlem süresi olguların tümünde ortalama 4.8±0.3 yıl olup 3 ay ile 14 yıl arasıdaydı. Olgularımızın tümünde kayma miktarı ortalama uzakta preoperatif +3 1. 1±1.3 PD iken postoperatif +3.7±0.6PD ile +2.0±0.6 PD ve yalanda preoperatif +35.8±1.2 PD iken postoperatif +3.7±0.6 PD ile +2.8±0.9 PD arasında bulundu. Olgularımızın tümünde postoperatif basan oranlan uzakta %82.5 ile %100 ve yakında %80.6 ile %100 arasında bulundu. Nonakomodatif konverjans fazlalığı olan 35 olguda preoperatif ortalama 13.3±0.7 PD olan yakın uzak farkı, postoperatif 1.8±0.6 PD ile 5.1±1.3 PD arasında bulundu (pO.001). Preoperatif olguların %30.9'nda varolan açı değişkenliği postoperatif %4.4'e indi (pO.001). Olgularımızın binoküler görme fonksiyonlarında preoperatif döneme göre anlamlı artış oldu.
Özet (Çeviri)
LONG -TERM RESULTS OF FADEN OPERATIONS IN ESOTROPIA SUMMARY The effect of Faden Operation in 136 patients, 39 with infantile esotropia and 97 with acquired esotropia was examined. While mean age of operation was 5.0±0.3 in patients with infantile esotropia and 5.9±0.3 in patients with acquired esotropia and 61% of total patients were operated between 4-5 ages. Postoperative observation period was mean 4.8+0.3 years for all patients and it varied from 3 months to 14 years. In all cases, the mean far deviation was 3 1.1 ±1.3 preoperatively and it was found between +3.7±0.6 PD,and 2.0±0.6 PD postoperatively and the mean near deviation was +35.8 PD preoperatively and it was found between +3.7±0.6 PD and +2.8±0.9 PD postoperatively. In all cases, the postoperative success rate was 82.5% and 100% at distance and it was found between 80.6% and 100% nearby.