Hekimlerde mesleki riskler İstanbul Tıp Fakültesi tıpta uzmanlık öğrencileri üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 163608
  2. Yazar: SÜHEYLA AĞKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEDİA AYHAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
BÖLÜM 7 ÖZET Yaptığı iş ile kişinin sağlığı arasında ilişki olduğu çok eski tarihlerden beri bilinmektedir. Hekimler sağlık hizmeti sunumu sırasında bedensel, ruhsal ve sosyal yönden pek çok riske maruz kalmaktadır. Bu çalışmada, istanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıpta Uzmanlık Öğrencileri'nin tanımlamaları doğrultusunda, hekimlerin çalışma koşullarını değerlendirmek ve maruz kaldıkları mesleki riskleri ve bu konuya ilişkin tutumlarını saptamak amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde bir yılını doldurmuş 278 tıpta uzmanlık öğrencisi üzerinde, 2005 yılı Ocak-Nisan aylan arasında, çok sorulu görüşme formları aracılığıyla yürütülen kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. Formlarda demografik özellikler, çalışma koşullan, kesici-delici alet yaralanmaları, tüberküloz ve diğer risk maruziyetleri, risklere karşı alınan önlemler, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, şiddete maruziyet ve psikolojik durumları sorgulanmıştır. Araştırma verileri SPSS 11.0 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
BÖLÜM 8 ABSTRACT The connection between work and worker's health has been a historical fact from very early times. During health çare, physicians are exposed to ali kinds of physical, psychological and social risks. This study, based on data collected from residents in İstanbul Faculty of Medicine, İstanbul University, aims to evaluate vvorking conditions of physicians, and to determine the occupational risks they face and their attitude tovvard the subject. This is a cross-sectional and defining study which was carried out in January-April of 2005 by multiple-question survey forms on 278 residents who had completed their first year in istanbul Faculty of Medicine at İstanbul University. Demographic characteristics, work conditions, sharps injuries, tuberculosis and exposure to other risks, precautions taken against risks, musculoskeletal system problems, exposure to violence and psychological condition were investigated in the survey forms. Research data were analysed using SPSS 11.0 program.