Postmenopozal kadınlarda kemik mineral dansitesi ile homosistein, vitamin B12 ve folat arasındaki ilişki
Relation of homocysteine, folate and vitamin B12 to bone mineral density of postmenopousal women
- Tez No: 163607
- Danışmanlar: PROF.DR. EKREM MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
9-OZET Herediter homosisteinürili hastalarda iskelet anomalileri ve osteoporoz sıklıkla görülür. Kan homosistein düzeyi yüksek veya serum vitamin B12 seviyesi düşük hastalarda daha sık osteoporotik fraktür olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmalar kan homosistein düzeyi ile, osteoporoz arasında bir ilişki olabileceğini telkin etmektedir. Bu ilişki ispatlandığı takdirde, osteoporozun tedavisinde B12, folik asit ve B6 vitaminlerinin kullanılması gündeme gelecektir. Bu çalışmamızda postmenapozal kadınlarda serum vitamin B12,folik asit ve homosistein düzeyleri ile osteoporoz arasında ilişki olup olmadığını araştırdık. Çalışmaya 50-65 yaş arası 36 postmenapozal osteoporozu olan ve 36 postmenapozal osteoporozu olmayan toplam 72 kadın alındı. Kemik mineralizasyonu, vitamin B12, folik asit ve homosistein düzeylerini etkileyebilecek tedavi alanlar, daha önceden kırık öyküsü olanlar, sigara ve alkol kullananlar, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Osteoporotik grupla kontrol grubunu, homosistein, folat ve vitamin B12 düzeyleri açısından karşılaştırdığımızda iki grup arasında anlamlı bir fark saptamadık. Osteoporoz grubunda homosistein düzeyini ortalama 6.0±3.9, kontrol grubunda 5.8±3.3(p= 0,797), osteoporoz grubunda Vit B12 düzeyi 287.6±131.6, kontrol grubunda 305.3±103.7 (p=0,530), osteoporoz grubunda folik asit düzeyi 8.3±2.7, kontrol grubunda 8.5±2.2 (p=0,705) saptandı. Bu bulgular kemik mineral dansitesi ile homosistein, folat ve vitamin B12 düzeyleri arasında bir ilişki olmadığım gösterdi. 39
Özet (Çeviri)
10.SUMMARY Osteoporosis and sceletal abnormal it es are frequently seen in hereditary homocysteinuria. The frequency of osteoporotic fractures is higher in patients that has high homocystein and low vitamine B12 levels. This relation suggests to a correlation between homocystein and osteoporosis. Vitamine B12, B6 ve folic acid replacement would take into account of osteoporosis therapy if this relation proved. We searched the relation of vitamine B12, folic acid, homocystein levels and osteoporosis in postmenouposal women. 72 patients (36 postmenouposal osteoporotic and 36 postmenouposal nonosteoporotic patients) age between 50-65 included to the study. Patients that treated with any agent that would effect bone mineralization, vitamine B12, folic acid, homocysteine levels, had a history of fracture,alcoholics or cigarette smokers and that has renal or hepatic functional deteriorement excluded. No significant difference observed between osteoporotic and control group according to homocystein, folic acid and vitamine B12 levels. Mean homocystein levels were 6.0±3.9 in osteoporotic group and 5.8±3.3 in control ffoup(p=0J97), vitamine B12 levels were 287.6±131.6 in osteoporotic group and 305.3±103.7 in control group (p=0.530), folic acid levels were 8.3±2.7 in osteoporotic group, 8.5±2.2 in control group (p=0.705). This findings suggest that there is no relation between bone mineral dansity and homocysteine,folic acid and vitamine B12 levels. 40