Topiramat tedavisi alan konvülziyonlu hastalarda üriner sistemde taş riskinin araştırılması
- Tez No: 163614
 - Danışmanlar: DR. RENGİN ŞİRANECİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Bir D-fruktoz derivesi olan topiramat,. Voltaj bağımlı Na kanal blokajı,. GABA cevabının arttırılması,. Glutamat reseptörlerinin antagonizması, o Karbonik anhidraz inhibisyonu yapar. Karbonik anhidraz enzim inhibisyonu sonucu, hipositratüri, meydana getirerek ûriner sistemde taş yapabilir. Metod:Bu çalışmamızda topiramat kullanan 46 çocuk hastanın 24 saatlik idrarlarıda sitrat, kalsiyum, oksalat ve idrar pH'sı topiramat kullanmayan 15 hastalık kontrol grubunun idrar değerleri ile karşılaştırıldı. İdrarda elde edilen değerler her çocuk için bireysel olarak kilolarına göre hesaplandı. Bulgular:Topiramat kullanan çocukların idrar sitrat değerleri ortalaması 197,3 mg/g kreatinin, kontrol grubununki ise 478,8 mg/g kreatinin olarak saptandı. İlk bakışta topiramat kullanan grubun ortalama değeri normal sınır olan 180 mg/g kreatinin değerinden yüksek gibi gözüksede topiramat kullanan gruptaki hastaların %60'ının idrar sitrat değerleri normal sınırların altında saptandı. Bu oran kontrol grubunda %26 idi. Topiramat kullanan grubun idrar sitrat değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü.
Özet (Çeviri)
Topiramate which is the derivative of D-fructose, Is responsoble for below.. Voltage dependent Na channel blockage,. Increased GABA response,. Glutamate receptor antagonism,. Carbonic anhidrase inhibition Because of the inhibition of carbonic anhydrase enzyme, renal stones might have been formed by existing hypocitraturia. Method:ln this work, topiramate using 46 children's 24 hour urine is compared with 15 control group using no topiramate for citrate, oxalate, urine pH degree. Urinary results are calculated for each single children relative to their weights. FindingsrTopiramate using children's urine cirate median value is 197,3 mg/g creatinine, where it is 478,8 mg/g creatinine for control group. At first glance although topiramate using group urinary citrate values seem to be over than normal values (180 mg/g creatinine), 60% of this topiramate using group have less urinary citrate values than normal values in reality. This percentage is 26% in the control group.