Ülseratif kolit ve Crohn hastalıklarında osteopeni ve osteoporoz sıklığının saptanması ve iki hastalığın karşılaştırılması
  1. Tez No: 163626
  2. Yazar: HASAN MURAT DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL BİREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
1-ÖZET: Bu çalışmanın amacı inflamatuar barsak hastalığına sahip kişilerde kemik mineral yoğunluğunun (KMY) ölçülüp, T skorlarına bakılarak osteoporoz ve osteopeninin oluşup oluşmadığının ve buna bağlı olarak fraktür riskinin artıp artmadığının saptanmasıdır. Yapılan az sayıda çalışmalarda crohn hastaları ülseratif kolitli hastalarla karşılaştırıldığında önemli oranda daha sık düşük KMY'na sahip olduğu bulunmuştur. Fakat bu bulgu henüz yaygın olarak kabul görmemektedir. Biz bu çalışmada bu iki hastalık arasında kemik mineral yoğunluğu bakımından fark olup olmadığını da sorgulayacağız. Osteoporoz azalmış KMY ve buna bağlı olarak kemik fraktür riskinde artışla karekterize bir hastalık olarak tanımlanabilir. WHO tarafından < -2.5 altındaki T skor değerleri osteoporoz, -1 ve -2.5 arasındaki T skorları osteopeni olarak kabul edilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre yaşlı insan populasyonunda her sene 742 milyon pound harcamaya neden olan 150.000 den fazla osteoporoza bağlı kırık tespit edilmiştir. Osteoporoz oluştuktan sonra oluşan mineral kaybını yerine koymak hem zor hemde hemde pahalı tedavilere gereksinim göstermektedir. inflamatuar barsak hastalarının osteopeniye veya osteoporoza yol açıp açmadığı belirsiz olmakla birlikte birkaç faktörün rol oynaması olasıdır. Ancak kesin etiyoloji henüz tartışmalıdır. Bunlar arasında kortikosteroid tedavisi bilinen bir faktördür. Kemik kaybının miktarı bu ilaçların dozuna ve kullanım sürelerine göre değişmektedir. 7.5 mg'ın üzerinde uzun süreli kullanım (3 aydan uzun süre ) kırık riskini arttırmaktadır. Crohn hastalarında barsak hastalığı ülseratif kolit hastalarından daha erken yaşta başlar. Kemik gelişimi sırasında oluşan inflamatuar barsak hastalığı düşük pik kemik kitlesine neden olması muhtemeldir. Bu daha sonra düşük KMY'na eğilimi arttıran faktör olabilir. Kemik mineral yoğunluğu Dual enerji X- ray absorbsiyometri (DEXA) yöntemi kullanılarak diğer yöntemlere göre daha yüksek doğrulukta ölçülebilmektedir. DEXA cihazı ile yapılan ölçümler çok düşük radyasyon riski içermektedir. Çalışmamız inflamatuar barsak hastalığına sahip 50 olgudan oluşan hasta grubu ve 50 sağlıklı kontrol grubundan olmak üzere 2 grubu içermektedir. Hasta grubunda 25 ülseratif kolitli 25 crohn'lu 24 erkek 26 kadın hasta bulunmaktadır. Hastaların yaş ortalaması Crohn'lu olgularda 29,3 ülseratif kolitli olgularda 30,2 dir. Kontrol grubu 50kişiden oluşmaktadır. Hasta grubu ile aynı sayıda ve aynı yaşta kadın ve erkek içermektedir. Crohn hastalığı bulunan grup ile ülseratif kolitli grup arasında lomber bölge, femur da ölçülen BMD değerlerinde istatiksel olarak anlamlı farklılık tesbit edilmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Il-SUMMARY Studies have shown an association between inflammatory bowel disease (IBD) and low bone desity. Previous publications, however.measured only a single parameter, either T or Z score, making comparison of data difficult. Tocompare bone mineral density in patient with Crohn's disease with patients ulseratif colitis and healty subjects, and to evaluate possible risk factors for bone loss in inflammatory bowel disease Patients 25 patients with Crohn's disease, 25 with ulserative colitis total 50, and 50 healty subjects were investigated. Each group consisted of 24 men and 26 women. Lumber spine, femoral neck bone mineral density were measured by dual x ray absorpsiometry (DEXA), and Z scores were obtain by coparsion with age and sex matched normal values. Mean Z scors were significantly lower in Crohn's disease and ulcerative colitis patients compared with healty subjects. Patients with Crohn's disease and ulcerative colitis have reduced bone mineral density. Several factors are probably involved, but the reduction is associated with citokins. When studying skeletal effects of inflammatory bowel disease, patiens with ulseratif colitis and with Crohn's disease should be evaluated separately.