Çok ilaca dirençli Mycobacterium tuberculosis suşlarının izoniazide karşı minimal inhibitör konsantrasyon dağılımlarının katalaz enzim aktiviteleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 163627
- Danışmanlar: PROF.DR. FUNDA BABACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Tüberküloz tedavisi ve profilaksisinde yaygın olarak kullanılan izoniazid bir ön ilaç olup, M. tuberculosis tarafından alındıktan sonra mikobakteriyel katalaz- peroksidaz enzimi tarafından okside edilerek aktif ara ürünlere parçalanır. Bu aktif metabolitler mikolik asit sentezinde rol alan enzimi (enoyl-ACP redüktazı) inhibe ederek, mikolat yapımındaki yağ asidi uzamasını engellerler. Mycobacterium tuberculosis'ın katalaz-peroksidaz enzimini kodlayan katalaz- peroksidaz genindeki (katG) mutasyon, katalaz negatif suşlarda izoniazidin aktif ara ürünlere dönememesine neden olur ve ilaca direnç ortaya çıkar. Katalaz aktivitesinin kaybı, özellikle yüksek seviye izoniazid direnci ile daha da uyumludur. Çalışmamızda, Ağustos 2004-Haziran 2005 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, istanbul Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Süreyyapaşa Göğüs ve Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran hastalardan izole edilen çok ilaca dirençli tüberküloz (ÇİD-TB) suşlarının, izoniazid için Minimal Inhibitor Konsantrasyon (MİK) değerlerini saptamak, bu suşların katalaz enzim aktivitelerini kalitatif yöntemle belirlemek ve sonuçta bu katalaz aktivite sonuçlarından yola çıkarak, tedavide en önemli ilaçlardan biri olan izoniazidin yüksek veya düşük düzey dirence sahip olup olmadığını hızlı ve ucuz bir testle saptayabilmek amaçlanmıştır. Çalışmamızdaki 50 ÇlD-TB susunun 32'sinin (%64) INH MİK değerleri (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The pro-drug isoniazid, which is commonly used in the treatment and prophylaxis of tuberculosis, is separated into active products by oxidizing with mycobacterial catalase-peroxidase enzyme, after taken into the cell of Mycobacterium tuberculosis. These active products block the elongation of fatty acids which are necessary for the synthesis of mycolic acids, by inhibiting the enzyme (enoyl-ACP reductase) in the synthesis of mycolic acids. The mutation in the catalase-peroxidase gene (katG) which encodes for the catalase-peroxidase enzyme of M. tuberculosis, results in no change from pro drug isoniasid to its active form and by this way, resistance to isoniasid becomes evident. The lost of catalase activitiy is especially consistent with the high level isoniasid resistance. In our study, we aimed to determine the minimal inhibitory concentration (MIC) values of multi drug resistant tuberculosis (MDR-TB) strains to isoniasid which were isolated from the patients in Marmara University Hospital, Heybeliada Thoracic Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital and Süreyyapaşa Thoracic and Cardiovascular Diseases Training and Research Hospital between August 2004 and June 2005, then to determine the catalase enzyme activities of these isolates and at the end by the way of these catalase activities results to estimate whether isoniasid have high or low level resistance by a simple and rapid test. In our study, the MIC values (£4ng/ml) of 32 (%64) of 50 MDR-TB isolates to isoniasid, were found to be in the range of serum-achievable levels (7p,g/ml) of the drug. When the properties of other drugs, like streptomycin and ethambutol which are used in combination therapy, taken into consideration that they increase the activity of INH, this drug still appears to be an important agent in the treatment of MDR-TB. In our study, catalase test were applied to 50 strains which MIC values were established and it was determined that only 2 of 18 strains which have high isoniasid MIC (£8fig/ml) had no catalase enzyme activity. However; it was determined that 6 of 32 strains which have isoniasid MIC £4 jig/ml, hadno catalase enzyme activity also. When we take into consideration these results, in our study there is no relationship between the high level isoniasid resistance and the loss of catalase enzyme activity. The mutation responsible for the INH resistance, can be in the other genes other than katG which is responsible for the loss of catalase enzyme activity. We believe that this is the reason why we could not find any relationship between the high izoniazid MIC and the loss of catalase enzyme activitiy in our study. For this kind of strains, which are very important for both patient and community, to get information about the INH resistance, some screeninig tests like the determination of catalase enzyme activity plus INH MIC determination can be useful for the designation of therapy. VI