Günde tek doz 30 mg lansoprazol, 20 mg omeprazol ve 300 mg rantidin'in GÖRH'nın tedavisinde semptomatik rahatlama açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 163670
  2. Yazar: MUSTAFA HAJ HAMED
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR BAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Gastroözofajial reflü hastalığı (GÖRH)'nın klasik semptomu retrosternal yanmadır. GÖRH tedavisinin birincil hedefi özofajitin tedavisi, semptomların ortadan kaldırılması ve komplikasyonlann önlenmesidir. Tedavide asit salgılanmasını azaltan ilaçlatın yeri büyüktür. Özellikle H2 reseptör antagonistleri (H2 RA) ve proton pompa inhibitörleri (PPI) kullamlmaktadır. Tedavide kısa sürede semptomların giderilmesi hasta açısından önemi gözlenmektedir. Çalışmamızın amacı GÖRH'nın retrosternal yanma semptomunun şiddeti ve sıklığı yönünden günde tek doz olmak üzere 30 mg lansoprazol, 20 mg omeprazol ve 300 mg ranitidin tedavilerinin 2. ve 4. haftanın sonunda semptomatik rahatlamanın değerlendirilmesi ve tedavi sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya toplam 55 hasta (30 kadın, 25 erkek) alınmıştır. Tümünde retrosternal yanma şikayeti vardı. 55 hastanın 6'sında (%10.9) ağır (şiddetli), 28'inde (%50.9) orta ve 21 'inde (%38.1) hafif derecede retrosternal yanma vardı. 55 hastanın özofagoskopisinde Savary-Miller kriterlerine göre hastaların 15 'inde (%27.2) normal mukoza, 25'inde (%45.4) birinci derece ve 15'inde (%27.2) ikinci derece özofajit bulguları tespit edildi. Histolojik olarak 55 hastanın 53 'ünde (%96.6) histolojik özofajit bulguları saptandı. Retrosternal yanması orta ve ağır şiddetli olan hastaların iki haftalık tedavi sonunda lansoprazol grubunda %53 (p=0.05), omeprazol grubunda %38.4 (p=0.2) ve ranitidin grubunda %25'inde (p=0.2) retrosternal yanma rahatlaması tespit edilirken, 4 hafta sonunda ise lansoprazol (p=0.002) ve omeprazol (p=0.01) grubunda %76.9, ranitidin grubunda ise %37.3 (p=0.02) idi. Hafif derecede retrosternal yanması olan hastalarda lansoprazol ve omeprazol ile %100, ranitidin ile %57.1 semptom rahatlaması olmuştur. Birinci ve ikinci derecede endoskopik özofajiti olan hastaların 4 haftalık tedavi sonunda 30 mg lansoprazol ile %75 (p=0.001), 20 mg omeprazol ile %57 (p=0.02) ve 300 mg ranitidin ile %20 (p=0.1) retrosternal yanma rahatlaması görüldü. 35Sonuç olarak GÖRH'nın semptom rahatlatılmasında kullanılan H2 RA ve PPI karşılaştırıldığı zaman, günlük 30 mg lansoprazol veya 20 mg omeprazol ile benzer (p=0.02) ve her iki ilacm ranitidine göre daha etkin olduğu saptanmıştır. Lansoprazol etkinliği ilk haftalarda omeprazole göre daha hızlı olmaktadır (p=0.05). Semptom rahatlatılmasında PPI'leri seçilecek ilaç olmalıdır. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY The cardinal symptom of gastroesophageal reflux disease (GORD) is retrosternal pain. The main aims of GORD treatment are therapy of esophagitis, relieve of symptoms and decrease the number of complications. Proton pump inhibitors (PPI) and H2 receptor blockers are the most important therapeutics for GORD which decrease gastric acid secretion. According to the patient, rapid relieve of symptoms is the most principal outcome. In this study, we compared three drug regimens in GORD as severity and frequency of retrosternal pain in second and fourth weeks. In the first group 30 mg/once a day lansoprazole, in the second group 20 mg/once a day omeprazole and in the last group 300 mg ranitidine was used. Fifty five patients (30 female, 25 male) were underwent to study who have retrosternal pain: Six of them (10.4%) have severe pain, 28 of them (50.9%) moderate and 21 of them (38.1%) have mild pain. As Savary-Miller criteria: Fifteen patients had normal mucosa, 25 patients (45.4%) had first degree esophagitis and 15 patients 27.2%) had second degree esophagitis. In histopathologic examination 53 of the 55 patients had esophagitis signs. Patients who had moderate or severe retrosternal pain declared symptomatic relieve by medical treatment. The symptomatic relieve rates in this group were 53% with lansoprazole (p=0.05), 38.4% with omeprazole (p=0.2) and 25% of ranitidine (p=0.2) in second week. In forth weeks the rates were 76.9% (p=0.002), 76.9% (p=0.01) and 37.3% (p=0.02) respectively. Patients with mild retrosternal pain symptom relieve rates were 100%) (p=0.000), 100% (p=0.001) and 57% (p=0.000) in forth week respectively. Patients have first and second degree esophagitis by endoscopic diagnosis symptom relief rates were 75% (p=0.001), 57% (p=0.02) and 20% (p=0.1) respectively. 37In conclusion, PPI was more successful then H2 RA in GORD treatment. There was no difference between two PPI (omeprazole and lansoprazole) (p=0.02). Lansoprazole was more rapidly effective than omeprazole (p=0.05). We recommend PPI as the first choice in GORD treatment. 38