Pasif sigara içiminin erken süt çocukluğu dönemindeki alt solunum yolları hstalıkları ile ilişkisinin araştırılması
The investigation of the effect of passive cigarette smoking on the lower respiratory tract infections during the period of early infancy
  1. Tez No: 163671
  2. Yazar: VEDAT BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ARVAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Sigara tüm dünyada yaygın, önlenebilir bir sağlık problemidir. İçerdiği 4000'den fazla madde ile insan sağlığı üzerinde önemli zararlı etkileri vardır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sigara içimi yaygındır. Sigara çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarında bilinen bir risk faktörüdür. Çalışmamızda alt solunum yolu enfeksiyonunun pasif sigara içimi ile ilişkisi araştırıldı. WHO kriterlerine göre ASYE tanısı almış 95 çocukla, 95 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. idrarda kotinin, kotinin/kreatinin oranları saptandı. Ailelerinin sigara içme alışkanlığı kaydedildi. ASYE, evde sigaraya maruz kalan çocuklarda daha fazla idi. Sigara miktarı arttıkça ASYE sıklığı da artmaktaydı. Annesi sigara içenlerin içmeyenlere göre anlamlı olarak daha fazla ASYE oldukları saptandı. Fakat babanın sigara içiminin ASYE üzerine etkisi yoktu. Evebeynler haricindeki ev halkının sigara içimi durumunda da ASYE sıklığı anlamlı olarak artmıştı. İdrar kotinin, kotinin/kreatinin oranlarına göre hem kontrol hem de vaka grubunda pasif içicilik yüksek oranda saptandı. Bu oranlar ailelerin bildiriminden daha yüksekti. Sonuç olarak, bu çalışmada vaka ve kontrol grupları arasında idrar KKO ile pasif olarak sigaraya maruziyet açısından fark belirlenmese de, tüm çocukların pasif olarak sigaraya maruz kaldığı gösterilmiştir. Ancak pasif sigara maruziyeti ve yoğunluğu ASYE'li çocuklarda daha yüksektir. Bu bize çocuklarda pasif sigara içiciliğinin ASYE gelişmesinde önemli bir risk faktörü olduğunu göstermektedir. Ülkemiz koşulları göz önüne alındığında pasif sigara içimi için KKO açısından yeni değerler belirlenmelidir. Bunun için daha çok çalışma yapılmalıdır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cigarette is a preventable health problem, which contains more than 4000 chemical components has got hazardous effect on human health. The smoker prevalance is high in Turkey as the world. Passive smoke exposure is a well-known risk factor for respiratory infectious in children In this study, the relationship between passive smoke exposure and the frequency of LRTI in infants was investigated. 95 children with LRTI who diagnosed according to criteria of WHO and 95 healthy children were included our study. Their parents smoking habits were recorded. Urinary cotinine levels and cotinine/creatinine ratios were obtained from all groups. We found that the prevalance of LRTI was increased in children with exposure to passive smoke at home and children whose smoking mothers. Paternal smoking did not effect it. The number of cigarrette smoked and the number of smokers at home, exclude parents, inreases the prevalance of LRTI. The passive smoking were detected higher according to urinary cotinine levels and cotinine/creatinine ratios in all children. This ratios were higher than parents reports about their smoking habits. In conclusion; It was found that the prevalance of LRTI increase because of passive smoking exposure. The parents reports were found objective about their smoking habits. 50