ESWL (Extracorporeal Schok Wave lithotrpsy) ile oluşan renal ve testiküler hasarın önlenmesinde vitamin E ve selenyumun rolü
- Tez No: 163683
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
1- ÖZET ESWL* (Extracorporeal Shock Wave Lıthotrpsy = vücut dışı yüksek enerjili şok dalga ile taş kırma tedavisi) de kullanılan şok dalgalarının serbest radikal oluşturduğunun bulunması, bu yönüyle bilinmeyen doku etkilerine açıklık getirmiş, dolayısıyla ESWL'nin radikaller aracılığıyla gösterdiği hasarların antioksidanlarla önlenip önlenemiyeceği konusu gündeme gelmiştir. ESWL'nin; böbreklerde ve testislerdeki spermatogenetik hücrelerde reversibl değişikliklere neden olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada; Deneysel olarak ESWL'nin böbrekler ve testisler üzerindeki etkileri ile, bu etkilerde oksidatif stresin rolü ve oksidatif stres üzerinden gelişen istenmeyen etkilerin antioksidanlarla (selenyum, vitamin E ve selenyum + vitamin E tedavi seçenekleri ile) önlenip önlenemiyeceğmi araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada Wistar tipi 25 adet rat kullanıldı. Ratlar eşit sayıda 5 gruba ayrıldı. 1. Grup (n=5): (Kontrol grubu): Sadece ESWL uygulandı. Gurup 2 (n=5): ( Sham grubu): Hiçbir tevavi verilmeyip, sadece anestezi verildi. 3.Grup (n=5): (ESWL+VitaminE+Selenyum grubu): Çalışma başlangıcından itibaren 7 gün süre ile diyetlerine 300 ugr / kg Selenyum eklendi ve vitamin E; 200mg/kg dozunda, hergün İM olarak verildi 4. Grup (n=5): (ESWL+Vitamin E grubu): 200mg/kg dozunda, 7 gün süre ile hergün İM olarak verildi. 5. Grup (n=5): (ESWL+Selenyum grubu): Çalışma başlangıcından itibaren 7 gün süre ile diyetlerine 300 ugr / kg Selenyum eklendi. Deney süresinin sonunda sakrifiye edilen ratlardan alman plazma ve doku örneklerinde Malonüdialdehid (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD), Glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve katalaz düzeylerine bakıldı. Ayrıca testis ve böbrek dokuları histopatolojik olarak değerlendirildi. Çalışma sonucunda şok dalgalarının plazma ve doku (testis, böbrek) MDA düzeylerinde artmaya neden olduğu (p0.05) tespit edildi. Eritrosit GSH-Px ve katalaz düzeylerinde ESWL'nin anlamlı bir düşüşe neden olmadığı tespit edildi (p0.05). ESWL uygulanan grupta seminifer tübül çaplan anlamlı oranda azalmakla (p0.05).
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT ESWL* (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy) has been widely used in the treatment of urinary stone disease, however long term effects of high energy shock waves have not been entirely established yet The fact that free radical- productive properties of shock waves are discovered, has clarified unknown tissue effects of ESWL. Thus, it has been claimed that free radical- induced damage of ESWL can be prevented by antioxidants. ESWL causes reversible changes in spermatogenetic cells as well as testicular injury. In the present study, ESWL induced testicular structural changes, causes significant morphological and histopathological changes in kidney was assessed in experimental conditions and the role of free oxygen radicals was documented. We also aimed to evaluate the effectiveness of antioxidants (Selenium + Vitamin E, vitamin E, Selenium) in the prevention of these toxic effects. A total of 25 Wistar type rats were divided into 5 groups. Group 1 (n=5): Control group, rats only ESWL receiving. Group 2 (n=5): (Sham treatment group): Any treatment given, anestesia only group Group 3 (n=5): ESWL + Vitamin E + Selenium group, Selenium added to the diets from the begining of the study and Vitamin E (200 mg/kg) was given with one everyday for seven days. Group 4 (n=S): ESWL + Vitamin E group, ESWL administered similarly and additionally Vitamin E (200 mg/kg) was given with one everyday for seven days. Group 5 (n=5): ESWL + Selenium group, Selenium added to the diets from the begining of the study for seven days. Plasma and tissue Malondialdehyde (MDA), Superoxide dismutase (SOD), Glutathion peroxidase (GSH-Px) and catalas levels were determined in all rats and histopathologic examination of testicular tissues and kidney tissues was also performed. At the end of the study it is recorded that the shock waves caused an increase in plasma and tissue ( testis, kidney) MDA (p0.05). It is recorded that ESWL doesn't cause any significant decrease in the red blood cell GSH-Px and catalase levels (p0.05). In the ESWL group the diameters of seminifer tubules in the antioxidant group were increased significantly (p0.05).