Rat deri fleplerinde botulinum toksin-A ile kimyasal geciktirme uygulamasının incelenmesi
The investigation of chemical flap delay by application of botulinum toxin a in rat skin flaps
  1. Tez No: 163682
  2. Yazar: ZÜBEYR ÖRTER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPAGAN MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Deri flepleri. çeşitli defektlerin onarımında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Rekonstrüktif cerrahide fleplerin kullanılması birçok hastanın yüzünü güldürürken fleplerde oluşabilecek parsiyel veya tam kat nekrozlar plastik cerrahlar için daima sorun olmuştur. Fleplerin yaşamını arttırdığı konusunda üzerinde uzlaşılan tek manevra cerrahi flep geciktirilmesi olmuştur. Bu uygulama da iki seans cerrahi işlem gerektirdiğinden çoğu cerrah tarafından tercih edilmemiştir. Bunun için araştırmalar kimyasal flep geciktirilmesi üzerinde yoğunlaşmıştır. Çalışmamızda botulinum toksin tip-A ile ratlarda deri fleplerinde kimyasal geciktirme yapmayı amaçladık. Deneyde 20 adet Wistar cinsi rat kullanıldı. Kontrol ve kimyasal flep geciktirme grupları 10' ar denekten oluşturuldu. Kontro{ grubuna hiçbir ilaç uygulaması yapılmadı. Kimyasal flep geciktirilmesi yapılacak gruba, flep kaldırılması planlanan alanın distal yarısına intradermal botulinum toksin tip-A 8 U/kg dozunda uygulandı. Kimyasal flep geciktirilmesi yapıldıktan 2 hafta sonra her iki gruptan kranial tabanlı pannikulus karnosus içeren 7 x 2 cm boyutlarında random flepler kaldırıldı. Her iki gruptaki deneklere bir hafta sonra fluoressein sodyum solüsyonu intraperitoneal yapıldıktan 20 dakika sonra flepler wood lambası altında değerlendirildi. Fleplerin yaşayan ve nekroz olan kısımları ~) I asetatlı kağıt üzerinde işaretlenerek dijital planometre ile alanları cm olarak hesaplandı. Fleplerin yaşayan alanlarının ortalama yüzdeleri kontrol grubunda % 62.95 ± 3.37, kimyasal' flep geciktirilmesi yapılan grupta % 95.98 ± 2.67 bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF CHEMICAL FLAP DELAY BY APPLICATION OF BOTULINUM TOXIN A IN RAT SKIN FLAPS Skin flaps have been used for the repair of various defects for many centuries. In reconstructive surgery the usage of flaps are very beneficial for many patients, however possible partial or full thickness necrosis at these flaps has always become a problem for the plastic surgeon. Surgical flap delay is the only manouevre that is agreed on for the prolongation of viability of the flaps. This method has not been preferred by many surgeons because it requires two-staged surgical procedure. Therefore the researches are focused on chemical flap delay. We aimed to make chemical delay by botulinum toxin type A on rat skin flaps. Twenty Wistar albino rats were used as ten rats being the control group and ten rats being the chemical flap delay group. No medication administered to the control group. Intradermal botulinum type A toxin 8 U/kg applied to the distal half of the planned flap area in chemical flap delay group. Random flaps that were cranially based containing panniculus carnosus and 7x 2 cm in size were elevated from both groups two weeks after chemical flap delay. Flaps were examined one week later than flap-elevation under Wood- lamp 20 minutes after the intraperitoneal application of fluorescein sodium solution at both groups. Surviving and necrotic areas of the flaps, transferred by pencil onto acetated paper under wood-lamp and, were calculated as cm2 by digital planometer. Mean percentage of flap surviving areas were 62.95 % ± 3.37 at control group and 95.98 ± 2.67 at chemical flap delay group.